Pierwsza elektryczna śmieciarka Renault Trucks – 26-tonowe podwozie i specjalna zabudowa

Elektryczne ciężarówki Renault Trucks trafią do powszechnej sprzedaży pod koniec bieżącego roku. Pierwszy egzemplarz jest już jednak gotowy i rozpocznie swoją pracę w połowie czerwca. Będzie on przewoził odpady w Lyonie oraz okolicach.

Ta przedseryjna ciężarówka to Renault Trucks D Wide Z.E. Samochód otrzymał szeroką kabinę dystrybucyjną, trzyosiowe podwozie w układzie 6×2 oraz specjalistyczną zabudowę marki Faun Environnement. Ta ostatnia została gruntownie przygotowana do pracy na elektrycznej ciężarówce.

Cały układ hydrauliczny musiał tutaj zostać zaprojektowany od nowa. Jego pompa zasilana jest elektrycznie, a w tylnej części zastosowano też dodatkową izolację elektryczną. Dzięki niej praca pojazdu wygeneruje o 3 decybele mniej, doskonale pasując do ultracichego napędu.

Z drugiej strony, zabudowa musiała też zostać odchudzona. Faun zastosował lżejszą konstrukcję niż w przypadku pojazdów spalinowych, gdyż chciał w ten sposób zrekompensować wysoką masę baterii. O ile jednak konkretnie jest ona odchudzona, tego firma nie wyjawia.

Zabudowa ta jest przede wszystkim lżejsza, by zrekompensować w ten sposób ciężar baterii. Cały jej układ hydrauliczny musiał zostać opracowany od nowa, a jego pompa również zasilana jest elektryczne.