Piękne Volvo FH16 750 wyjechało na polskie drogi, zachwycając zarówno dynamiką, jak i wnętrzem

volvo_fh16_750_anpod_14Na polskich drogach pojawił się kolejny egzemplarz najmocniejszej drogowej ciężarówki na świecie, czyli oczywiście Volva FH16 750. Jest to dwuosiowy ciągnik siodłowy wyposażony w kabinę Globetrotter XL i odebrany pod koniec marca przez firmę Anpod z Jonkowa koło Olsztyna.

Za przygotowanie oraz zamówienie pojazdu odpowiedzialny jest Michał Podpirko, syn właściciela firmy, jednocześnie pracujący w niej jako kierowca. Dotychczas jeździł on po kraju Renault Gamy T, natomiast teraz zrealizował swoje wielkie marzenie, trafiając za stery właśnie 750-konnego Volva. I co więcej, już od samego początku zadbał on o to, żeby jego ciągnik siodłowy wyróżniał się nawet spośród innych egzemplarzy tego luksusowego modelu. Jeśli więc na przykład chodzi o wyposażenie, na pokładzie opisywanej ciężarówki pojawiło się dosłownie wszystko, czego dusza zapragnie. Nie zabrakło między innymi mikrofalówki, ośmiu głośników oraz subwoofera, obu foteli w najbardziej komfortowych wersjach, czy też niezależnego przedniego zawieszenia. Na zewnątrz zamontowano orurowanie firmy Trux i dodatkowe reflektory, nie zabrakło dyfuzorów na przednich narożnikach oraz aluminiowych felg, a wszystko to doskonale zgrało się ze srebrnym lakierem i reflektorami o ciemnych obudowach. Zwieńczeniem całego projektu było natomiast wysłanie ciężarówki do warsztatu Tap Car z Borowa koło Trójmiasta, gdzie fabrycznie nowe wnętrze zostało pokryte czarno-żółtą alcantarą, nawiązującą do oryginalnej tapicerki modelu FH16.

Tak skonfigurowany pojazd będzie teraz kursował między Polską a Europą Zachodnią, w tym przede wszystkim Francją i Niemcami, oferując przy tym oczywiście doskonałą dynamikę. Jak relacjonuje Michał, utrzymanie 85 km/h na wzniesieniach nie przysparza najmniejszych problemów, natomiast przyspieszanie z 12-tonowym obciążeniem może wyglądać tak, jak na poniższym filmie. A spalanie? Na ten temat nieco więcej napiszę za kilka miesięcy, kiedy opisywana ciężarówka już się „ułoży”, dając miarodajne informacje.

Oto kilka zdjęć:

volvo_fh16_750_anpod_11 volvo_fh16_750_anpod_13 volvo_fh16_750_anpod_12 volvo_fh16_750_anpod_8 volvo_fh16_750_anpod_9 volvo_fh16_750_anpod_2 volvo_fh16_750_anpod_7 volvo_fh16_750_anpod_6 volvo_fh16_750_anpod_1Zdjęcia wykonali Michał Szczerbowski z Truck-Spotters.eu oraz Eugeniusz Gornostaj.