Pięć zestawów z kontenerami w komunikacie ITD – od 51 do 69 ton, jazda nieustannie bez karty kierowcy

W najnowszym komunikacie WITD Gdańsk pojawia się pięć zestawów do przewozu kontenerów. Ważyły one od 51 do 69 ton, a do tego jeden z kierowców od tygodnia nie włożył żadnej karty do tachografu.

Oto tekst opublikowany przez inspektorów:

W dniach 14 do 17 maja Inspektorzy Transportu Drogowego z WITD Gdańsk prowadzili działania ukierunkowane na kontrolę przewozów kontenerów. W tym okresie typowano do kontroli w okolicach Gdańska zespoły pojazdów, które przewoziły podwójne kontenery 20 stopowe.

Okazało się, że pięć z wytypowanych zespołów pojazdów, przewożące po dwa kontenery 20-stopowe były przeciążone.

Podczas kontroli ustalono, iż pojazdami był wykonywany krajowy przewóz drogowy rzeczy m. in. z Gdańska i Gdyni do Strzegomia, Krakowa i Katowic. Ważenia wykazały, że całkowita masa poszczególnych zestawów wynosiła odpowiednio 51,5 tony, 55,5 tony, 56,85 tony, 63,15 tony oraz 69,15 tony.

W jednym z powyższych przypadków okazało się, że kierowca prowadził przeciążony zespół pojazdów bez zalogowanej karty kierowcy a sam tachograf nie posiadał legalizacji. Kontrola zapisów danych na urządzeniu wykazała, że przez okres ostatniego tygodnia jego karta ani żadna inna nie została zalogowana do tachografu. Swój czyn uzasadniał koniecznością zarobienia na wysokie raty kredytów, a na naruszenia z czasu pracy argumentował tym, że żadne urządzenie nie będzie mu dyktowało jak ma pracować.

W każdym z ujawnionych przypadków wszczęto postępowanie administracyjne przeciwko przewoźnikowi, które zagrożone jest karą 15 000 zł.