Pięć nowości Volvo Trucks dla budowlanych ciężarówek, czyli osie, hamulce i układ kierowniczy

volvo_fh_euro6_10x4

Oferta terenowych samochodów ciężarowych marki Volvo Trucks wzbogaciła się właśnie o pięć nowości, które jeszcze bardziej rozszerzają możliwości konfiguracji tych pojazdów. Z każdą z nich możecie zapoznać się poniżej:

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo dla pojazdów z podwójną przednią osią: Obecnie Aktywny Układ Kierowniczy Volvo jest również dostępny w samochodach ciężarowych z podwójną osią przednią – powszechnie wykorzystywanych w transporcie budowlanym. Poza znacznym zmniejszeniem siły wymaganej do poruszania kołem kierownicy przy manewrowaniu, układ taki zapewnia automatyczny powrót kół do pozycji jazdy na wprost po wykonaniu skrętu, oszczędzając kierowcy wysiłku.

Podwójna oś przednia o większej nośności: Maksymalny technicznie dopuszczalny nacisk na podwójną oś przednią, stosowaną w samochodach ciężarowych Volvo o dużej ładowności, został zwiększony z 18 do 20 ton.

Pięcioosiowe samochody ciężarowe, 10×4 i 10×6: Na wielu rynkach panuje trend polegający na wykorzystywaniu zestawów drogowych o dopuszczalnej masie całkowitej zwiększonej do 50-76 ton. W celu zaspokojenia zapotrzebowania na podwyższoną ładowność w transporcie drogowym i budowlanym, Volvo Trucks wprowadza na rynek fabryczne pojazdy 5-osiowe, wyposażone w podwójną oś przednią o nośności do 20 ton oraz potrójną oś tylną o nośności do 36 ton. Co ważne, dzięki ograniczeniu nacisku na poszczególne osie, auto o takiej konfiguracji może samodzielnie poruszać się po drogach publicznych.

Tylne zawieszenie pneumatyczne w połączeniu z przednią osią napędową w Volvo FMX: O ile zawieszenie mechaniczne jest skuteczne w przypadku największych obciążeń, zawieszenie pneumatyczne ma tę zaletę, że dopasowuje się do ciężaru ładunku. Rezultatem powinna być tutaj więc bardziej płynna jazda oraz mniejsze zużycie eksploatacyjne pojazdu, zmęczenie kierowcy i degradacja nawierzchni drogi. Do tego warto zaznaczyć, że opracowane przez Volvo Trucks zawieszenie pneumatyczne oferuje co najmniej 300 mm prześwitu.

Układ EBS dla hamulców bębnowych: Obecnie także klienci, którzy wybierają hamulce bębnowe, zwłaszcza w pojazdach przewidzianych do użytkowania w warunkach dużego zapylenia powietrza i na błotnistych podłożach, mogą korzystać z zalet elektronicznie sterowanego układu hamulcowego (EBS) Volvo. Sterowanie elektronicznie zapewnia dostęp do wielu inteligentnych funkcji, takich jak na przykład wspomaganie przy ruszaniu pod górę (Hill Start Aid). Dzięki zintegrowaniu funkcji sterowania hamulcem silnikowym i zwalniaczem, znanej jako hamowanie mieszane (Brake Blending), wzrasta również poziom bezpieczeństwa jazdy. Ponadto, hamulce bębnowe wzbogacone o układ EBS pozwalają na stosowanie Aktywnego Układu Kierowniczego Volvo (nie dotyczy pojazdów z przednią osią napędową) oraz bardziej efektywnych algorytmów zmiany biegów, ponieważ niektóre sygnały z układu EBS są wykorzystywane także przez skrzynię biegów I-Shift.