Pięć gabarytów z elementami wiatraków, bez zezwoleń, na drodze wojewódzkiej w Czarnkowie

Pięć gabarytów o długości od 35 do 43 metrów, przewożących elementy turbin wiatrowych – oto konwój, który próbował przemknąć się drogą wojewódzką, bez wymaganych zezwoleń. A że czegoś takiego trudno nie zauważyć, w efekcie powstał poniższy komunikat WITD Poznań:

Pięć zestawów samochodowych z elementami elektrowni wiatrowej przejechało całą Polskę z południa do Czarnkowa bez wymaganych zezwoleń na przejazd pojazdów ponadgabarytowych. Dziesięć kilometrów przed miejscem docelowym pojazdy skontrolowali inspektorzy z Piły.

Informację o tym, że pojazdy przewożące elementy elektrowni wiatrowej blokują drogę wojewódzką, obwodnicę Czarnkowa, pilscy inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu otrzymali 17 lipca w godzinach dopołudniowych. Podczas kontroli ustalili, że cztery zespoły pojazdów należące do przewoźników polskich oraz jeden do przewoźnika niemieckiego przewoziły elementy elektrowni wiatrowej: trzy śmigła i dwie podstawy wiatraka. Długości zespołów pojazdów wraz z ładunkiem wynosiły od 35 do 43 metrów przy normie 16,5 metra. Kontrola wykazała, że kierowcy pojazdów nie posiadali zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego kategorii siódmej. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi za przejazd bez wymaganych zezwoleń, a wobec przedsiębiorców wszczęto postępowania administracyjne zagrożone łączną kwotą 75 tysięcy złotych.

Pojazdy wraz z ładunkiem zostały zabezpieczone i nie mogły dalej ruszyć do czasu uzyskania stosownych zezwoleń.

Dodatkowe zdjęcia: