OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 3 Kwiecień, 2018

Pickup Volkswagena na amerykański rynek – to prototypowy Atlas Tanoak, bazujący na aucie osobowym

Źródło zdjęcia: autoblog.com

Volkswagen powoli przymierza się do amerykańskiego rynku pickupów. Specjalnie na targi w Nowym Yorku przygotowano prototyp o nazwie Volkswagen Atlas Tanoak, będący pięcioosobowym pickupem średniej wielkości.

Atlas Tanoak powstał przez zmodyfikowanie modelu Atlas, czyli 5-metrowego SUV-a dedykowanego na rynek Stanów Zjednoczonych. Prototypowy pickup odziedziczył po nim przede wszystkim napęd, w postaci 3,6-litrowego, benzynowego silnika V6. Z Atlasa pochodzi też 8-biegowa skrzynia oraz większość podwozia. Z tym tylko zastrzeżeniem, że Atlas Tanoak został wydłużony do 5,4 metra, mając o 27 centymetrów dłuższy rozstaw osi.

 

W tym wydłużonym nadwoziu ma zmieścić się pięć osób oraz zintegrowana z kabiną skrzynia ładunkowa. Nie ma tutaj też prawdziwej ramy, ani tym bardziej zawieszenia na resorach – podobnie jak Atlas, prototypowy Atlas Tanoak ma nadwozie samonośne. Można więc powiedzieć, że pod względem konstrukcyjnym jest to po prostu samochód osobowy z otwartym bagażnikiem, a nie typowa półciężarówka.

Oto produkowany seryjnie Volkswagen Atlas:

W porównaniu z europejskim Amarokiem, Atlas Tanoak jest porównywalnie szeroki, mniej więcej tak samo wysoki i o jedynie kilkanaście centymetrów dłuższy. Dlatego też Amerykanie sklasyfikowali go jako pickupa średniej wielkości, mającego konkurować z takimi samochodami, jak Ford Ranger, Nissan Frontier (u nas znany jako Navara), czy Toyota Tacoma (bazująca na Hiluxie).

Jest to o tyle istotne, że amerykański rynek średnich pickupów dopiero odradza się po latach zaniedbania oraz ogromnego spadku popytu. Samochodów tych nadal sprzedaje się pięciokrotnie mniej niż pickupów pełnowymiarowych, jak Ford serii F, Chevrolet Silverado i Ram Pickup. Rodzi się więc pytanie, czy Volkswagen będzie chciał wejść na tak niepewny rynek i czy zainwestuje w wprowadzenie modelu Atlas Tanoak do oficjalnej sprzedaży.

Dodatkowe grafiki z prototypem:

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. Pawel napisał(a):

  Nie prościej by im było włożyć odpowiednio mocne silniki benzynowe do Amaroka?

 2. Prawda o głupocie napisał(a):

  Pawel – a Amarok ma benzyniaki ???

  Amarok ma ostatnio/wreszcie dobrego diesla V6. I to jest dobry sposób na napęd tej śliczności.

 3. Stefan napisał(a):

  Prawdziwym szałem w USA wśród pickups truck jest Dodge Ram 1500 z silnikiem 3.0 litra turbo od Maseratti trzeba zapisywać się w kolejkę można śmiało powiedzieć ze jest to biały kruk w USA . A ten wv 3.6 benzyna uuuufff

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.