Peugeot Partner 1.6 HDI, który zabierze 12 europalet i zaoferuje 1,3 tony ładowności

Dołączone do tekstu zdjęcia pochodzą z tego ogłoszenia.

Wiele osób zastanawia się obecnie nad przyszłością lekkiego transportu. Pod znakiem zapytania stoi rok 2026, gdy pojazdy powyżej 2,5 tony mają zostać objęte tachografami oraz licencjami. Tymczasem w polskich ogłoszeniach można znaleźć kolejną propozycję nietypowego rozwiązania.

Na popularnym serwisie Otomoto pojawił się zestaw z naczepą zbudowany na bazie… Peugeota Partnera. W roli głównej występuje Partner drugiej generacji z 90-konnym silnikiem 1.6 HDI. Samochód ten pozbawiony jest tylnej partii nadwozia, zamiast tego mając zamontowane pełnoprawne siodło. Jest to element renomowanej marki Jost, do którego przypięto stalową naczepę własnej konstrukcji.

Naczepa posiada coś w rodzaju „łabędziej szyi” i oferuje przestrzeń ładunkową o wymiarach 10×1,2 metra. Właściciel miał zbudować taki pojazd, gdyż potrzebował pojazdu do transportu przesuwnych bram. Ładunki tego typu liczyły nawet 12 metrów długości, przez co nie zmieściłyby się na żadne normalne auto dostawcze. A jednocześnie były to ładunki bardzo lekkie, ważące do 500 kilogramów.

A skoro już o kilogramach mowa, pojawia się kwestia najciekawsza. W ogłoszeniu napisano, że naczepa została zarejestrowana jako „przyczepa lekka” o DMC do 750 kilogramów. W efekcie nie potrzebuje ona układu hamulcowego, a kierujący nie musi posiadać kategorii B+E. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę parametry całego zestawu i uwzględnimy ciężar spoczywający na ciągniku, legalna ładowność ma wynosić 1350 kilogramów, przy 3030 kilogramach dopuszczalnej masy całkowitej. Robi to wrażenie, choć wiele osób zapewne nie chciałoby tego tłumaczyć inspekcji.

Jak natomiast odnosi się to do planowany przepisów, wspomnianych na wstępie? Oczywiście trudno sobie wyobrazić, by takie konstrukcje mogły zastąpić dzisiejsze „busy”. Niemniej, w teorii parametry transportowe pasują wprost idealnie. Nawet gdyby DMC zostało tutaj ograniczone do 2,5 tony, mielibyśmy jeszcze 820 kilogramów ładowności. To więcej niż w niejednym samochodzie o 3,5-tonowym DMC. A jednocześnie mamy tutaj naczepę idealnie dopasowaną do szerokości paletowej. Wzdłuż zmieści ona 12 europalet, zostawiając przy tym nawet 40 centymetrów luzu!