Petycja przeciwko unijnym planom wprowadzenia tachografów także do samochodów dostawczych

renault_master_moto_wektor_twin_cab_test_02

Komisja Europejska wprowadzi tachografy do wszystkich busów?! Holendrzy oficjalnie biją na alarm

Tachografy w busach to nie plotka – na unijne plany oficjalnie zareagowali nawet holenderscy politycy

Czytając dwa powyższe artykułu wielu z Was pewnie myślało, że to tylko niepotwierdzone, a może wręcz „wyssane z palca” informacje, które nie pójdą w parze z żadnymi zmianami. Nikt chyba jednak niczego tutaj z palca nie wysysał, gdyż publikacje te liczą sobie już pięć miesięcy, a temat nadal jest aktualny.

Dopiero co zakończyły się targi BedrijfsautoRAI w Amsterdamie, a przy ich okazji zbierano podpisy właśnie w powyższej sprawie. Można było składać je pod petycją przeciwko unijnym planom objęcia samochodów dostawczych przepisami o czasie pracy i obowiązkowego montowania w nich tachografów. Tę samą petycję można teraz podpisywać także przez internet, zaś organizatorem całej akcji jest EVO, czyli holenderskie stowarzyszenie przedsiębiorców. Petycja wraz podpisami ma być gotowa na przyszły rok, kiedy obowiązkowe montowanie tachografów do pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony ma stać się przedmiotem obrad Komisji Europejskiej i może nastąpić faktyczna zmiana przepisów.

EVO tłumaczy, że pomysł z montowaniem tachografów do aut dostawczych usilnie przepchnąć chce kilka krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Holendrzy podkreślają, że takie przepisy mogłyby być zgubne dla wielu europejskich przedsiębiorstw usługowych, które wykorzystują samochody dostawcze po prostu jako narzędzia pracy. Mogłoby się bowiem okazać, że czasem pracy kierowców objęty byłby tak samo kurier, jak i na przykład hydraulik. Poniżej można zobaczyć grafikę, którą EVO promuje swoją petycję. W języku niderlandzkim napisano tutaj: „powiedz NIE tachografowi w swoim samochodzie dostawczym”.

petycja_tachograf_dostawcze

Źródło informacji: transport-online.nl

Źródło zdjęcia: Renault Master z zabudową i kabiną Moto Wektor – test na trasie do Holandii i z powrotem