OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 4 Kwiecień, 2019

Pełne tygodniowe odpoczynki w domu lub hotelu, skrócone tygodniowe na parkingu z pełnym zapleczem

Za nami kolejne unijne głosowanie w sprawie „Pakietu Mobilności”. Dzisiaj swoje głosy oddali członkowie Parlamentu Europejskiego, skupiając się przede wszystkim na sytuacji kierowców ciężarówek.

Wersja przegłosowana przez europarlamentarzystów w bardzo konkretny sposób reguluje kwestię tygodniowych odpoczynków. Odpoczynki pełne, a więc liczące co najmniej 45 godzin, będą musiały odbywać się w hotelach lub w miejscach zamieszkania kierowców. Odpoczynki skrócone będzie zaś można odbywać na parkingach, lecz pod warunkiem wyposażenia tych miejsc w toalety, prysznice oraz zaplecze gastronomiczne.

Kolejna sprawa to obowiązkowe zjazdy do kraju zarejestrowania ciężarówki. Parlament Europejski chce takich zjazdów co maksymalnie cztery tygodnie, na okres co najmniej 60 godzin. By natomiast pilnować tego obowiązku, służby kontrolne miałyby wykorzystywać dane z inteligentnych tachografów, śledzących także lokalizację pojazdów. Wszystko po to, by walczyć z zakładaniem fikcyjnych oddziałów w biedniejszych krajach.

Co będzie dalej? Po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski, „Pakiet Mobilności” będzie musiał znaleźć akceptację w Radzie Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że w sprawie powyższych propozycji będą głosowali odpowiedni ministrowie ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Więcej na ten temat możemy dowiedzieć się jeszcze przed końcem miesiąca.