Pełna relacja ze zlotu Pomorska Miss Scania 2019 – ponad 120 zdjęć i nagranie z konwoju ulicami miasta

Autorem poniższej relacji jest Czytelnik Andrzej Jakubiak:

W dniu 7 września 2019 roku na terenie oddziału Scanii w Kowalach, odbyła się coroczna impreza dla wszystkich, związanych z marką Scania – 18. Pomorska Miss Scania.  Ubiegłoroczna edycja zebrała 73 ciężarówki tej szwedzkiej marki. W tym roku można powiedzieć, że rekord został pobity. Stawiło się 70 ciężarówek oraz 10 dodatkowych pojazdów, które nie zdążyły na oficjalne zapisy.

Pierwsze ciężarówki ustawiły się już dzień wcześniej, jak i przygotowywano oddział gdański na przyjęcie gości. Goście dopisali, już od rana na teren zlotu przyjeżdżały i przychodziły całe rodziny, a na wjeździe do serwisu Scanii czekali truck-spotterzy.

Impreza rozpoczęła się o 12:00 koncertem zespołu 3 Promile. Repertuarem były znane wszystkim piosenki, a o 13 rozpoczęto oficjalnie otwarcie 18 Pomorskiej Miss Scania 2019. Piknikowa atmosfera udzielała się każdemu bez względu na wiek. Każdy z gości nie mógł narzekać na brak atrakcji. Dzieci miały dmuchane zjeżdżalnie, kącik rysunkowy, gry i zabawy prowadzone przez animatorów. Dorośli mogli spróbować swoich sił w jeździe na byku, a każdy kierowca w konkurencji strącenia jednej z trzech rur po wcześniejszym przejechaniu wyznaczonym torem Scanią V8.

Najliczniejszą firmą, która zaprezentowała swoje ciągniki, było F.T.H Niemaszyk. Na placu stanęło aż pięć pojazdów tej firmy transportowej. Kolejną firmą było Charon z czterema pojazdami, z czego dwa pojazdy zostały specjalnie przygotowane na ten zlot. Co do starszych pojazdów marki Scania, na placu stanęły trzy Scanie 143 (TAZ Trans Miastko, Gwiździel Chojnice oraz G3 MTS). Dodatkowo na placu można było ujrzeć zabytkową i odrestaurowaną Scanie 141 z Irlandii oraz holownik pomocy drogowej Scania 142 z firmy Hol Service.

Na terenie zlotu pojawiły się też całe zestawy, m.in Scania S500 z firmy Kacpi Logistic – zestaw oddający hołd wyścigom na Wyspie Man, szerzej opisywany tutaj. Był także zwycięski zestaw konkursu Miss Scania „Le Mans” od firmy Repiński, Scania R500 z Almirsped, czerwona Scania R500 z naczepą do przewozu żywych zwierząt, a także Scania R410 z napędem LNG i cysterną do przewozu tego gazu firmy Bartergaz.

Na terenie zlotu były obecne też pojazdy specjalistyczne – Scania P410 XT Gruszkopompa zabudowana przez firmę Tarco i Scania P450 XT jako wywrotka marki KH-Kipper. Na zlocie pojawiły się też autolawety: Scania G410 Pomoc Drogowa Camplas, Scania P410 Pomoc Drogowa Lechmot. Obecne były także Scanie służące do przewozu drewna: Scania R500 XT z firmy Wood Land, która otrzymała nagrodę dyrektora serwisu Scania p. Sławomira Hoffmana, a także Scania V8 R650 z zabudową podobnego typu.

Pomorska Miss Scania to nie tylko zlot ciężarówek, ale i firm powiązanych z branżą transportową, obecni byli producenci naczep, tacy jak: Fliegl, Ekeri, PTM, dystrybutorzy asortymentu dla ciężarówek m.in oświetlenia, części do ciężarówek, opon. Każdej edycji, towarzyszą też modelarze kolejowi oraz wystawa modeli ciężarówek marki Scania. Ttakie modele można było też zakupić, podobnie jak dostępne było stoisko z gadżetami tej marki.

Podczas trwania piknik, zorganizowana została akcja Motoserce przez motocyklistów z klubu Cruiseriders MC Poland. Odbyła się zbiórka krwi na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach, a frekwencja dopisała i tutaj. Około godziny 16 odbyło się wręczenie nagród za poszczególne kategorie (więcej tutaj) a o 16:30 nastała ta część, na którą wszyscy czekali. To Parada Pomorskiej Miss Scania ulicami miasta Gdańsk. W paradzie udział wzięły wszystkie ciężarówki, 80 pojazdy trąbiło i świeciło, co sprawiło wielkie wrażenie na osobach czekających na trasie. Tylko zobaczcie:

Zdjęcia: