Paweł Bucior z firmy Styropianex polskim zwycięzcą Optifuel Challenge 2014, czyli laury za 23,6 l/100km

renault_optifuel_challange_2014_polska

W czwartek 11 września w polskim finale konkursu Optifuel Challenge 10 zwycięzców lokalnych eliminacji walczyło o najwyższe laury w Polsce i udział w europejskim finale w Nicei w październiku. Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się w Młochowie, siedzibie Volvo Group Trucks Poland i wykorzystano w nim 37-tonowe zestawy składające się z ciągnika siodłowego Renault  T460 i naczepy Wielton.

W pierwszej części finałowej rozgrywki, po wylosowaniu jednego z 2 zestawów finałowych i kolejności jazdy, każdy z finalistów przejechał ok. 40-kilometrowy odcinek z Młochowa do Radziejowic i z powrotem. W czasie jazdy obowiązywało restrykcyjne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznej jazdy i właściwej eksploatacji, m.in. zakaz pokonywania zakrętów z nadmierną prędkością, jazdy na biegu jałowym, doprowadzanie do poślizgu kół napędowych. Do drugiego, ostatniego etapu zakwalifikowali się dwaj kierowcy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na zestawie A i B.

Wyniki były mierzone na podstawie średniego zużycia paliwa i średniej prędkości. Zwycięzcą został ten, kto wykazał się najniższym zużyciem paliwa, przy jednoczesnej najwyższej prędkości z uwzględnieniem prawa o ruchu drogowym. Walka była niezwykle wyrównana. Rewelacyjny wynik w spalaniu osiągnął Pan Mateusz Skrzypek z firmy Sped Partner Sp. z o.o. z wynikiem spalania 21,4l/100 km. To nie wystarczyło jednak do wygrania wielkiego finału, ponieważ liczyła się też średnia prędkość przejazdu. I tu najlepszą wartość 65,9 km/h oraz zużycie paliwa na poziomie 23,6l/100 km osiągnął Paweł Bucior (na fot.) z firmy „Styropianex”, który ostatecznie zajął I miejsce i przeszedł do europejskiego finału.

6 finalistów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym reprezentant Polski, Paweł Bucior, weźmie udział w Finale EMEA Optifuel Challenge 2014, który odbędzie się w październiku w Nicei we Francji, aby powalczyć o nagrodę główną, którą jest m.in. voucher na kwotę 8000 Euro, a dla firmy, którą reprezentuje zwycięzca pojazd Renault T460 na rok użytkowania. Dodatkowo najlepszy kierowca z rynku Europy Centralno-Wschodniej (tu dodatkowa szansa dla zwycięzcy polskiej edycji) wygra voucher na kwotę 4000 Euro, a dla firmy pojazd Renault T460 na pół roku użytkowania. Nagroda główna i nagroda dla najlepszego kierowcy z rynku Europy Centralno-Wschodniej sumują się.

optifuel_challange_2014_polska_final
Paweł Bucior