Parlament Europejski odrzucił “Pakiet Mobilności” – nie będzie licznych zmian dla firm i kierowców

Parlament Europejski zagłosował przeciwko zmianom znanym jako “Pakiet Mobilności” lub “Pakiet Drogowy”. W praktyce oznacza to więc, że w najbliższych miesiącach, a może nawet przez kilka lat, w unijnych przepisach dla branży transportowej nic większego się nie zmieni.

Za przygotowanie “Pakietu Mobilności” odpowiadała Komisja Europejska. Był to zestaw przepisów dotyczących kierowców ciężarówek oraz firm transportowych. Przewidywał on między innymi objęcie kierowców zasadami delegowania, czyli, innymi słowy, zagranicznymi płacami minimalnymi. Przewidywano też nowe zasady wykonywania kabotażu, czy też pewne zmiany w tygodniowych odpoczynkach. Dokładny opis wszystkich tych propozycji znajdziecie tutaj.

Skoro Parlament Europejski wszystkie te zmiany odrzucił, to co będzie dalej z “Pakietem Mobilności”? Tak naprawdę będzie trzeba przygotować go na nowo, wprowadzając liczne zmiany. Wówczas może Parlament Europejski zgodzi się na zmiany w prawie. A ile to potrwa? Jak już wspomniałem na wstępie, może spodziewać się nawet kilku lat oczekiwania.