Parkingi automatycznie dobierane do danych z tacho – czy ten system pomoże?

O aplikacjach do rezerwowania miejsc parkingowych mówi się już od dłuższego czasu. Jeden z takich programów jest nawet rozwijany przez koncern Volkswagen. Jak się jednak okazuje, nadal można mieć na to jakiś nowy pomysł, wprowadzający nieznaną dotąd funkcję.

Taką nowością ma być program Aparkado, zaprezentowany ostatnio w Niemczech i wdrożony do testowego użytku. Nie tylko pozwala on wyszukać parkingi oraz zarejestrować na nich miejsca, ale też dysponuje algorytmem planującym parkowanie za kierowcę.

Jak to wygląda w praktyce? Kierowca musi wprowadzić w programie swoją trasę, a także podać ile zostało mu czasu jazdy. Na tej podstawie aplikacja wskaże parking znajdujący się w najbardziej optymalnej odległości. Umożliwi też zdalne zarejestrowanie miejsca, by kierowa spokojnie mógł „wyjechać” cały dostępny czas.

Jeśli natomiast po drodze pojawi się zator i dojazd do zarezerwowanego parkingu przestanie być możliwy, algorytm aplikacji sam to zauważy, w sposób automatyczny podejmując reakcję. Program zwolni pierwotnie zaplanowane miejsce, poszuka parkingu położonego odpowiednio bliżej ciężarówki, zaproponuje kierowcy dostępne miejsce i pozwoli je zarezerwować.

W teorii wszystko to brzmi bardzo ciekawie. Jak jednak pokazuje praktyka, ilość parkingów oferujących rezerwację pozostaje niewielka, a wielu przewoźników najzwyczajniej nie chce korzystać z płatnych miejsc. Takie programy jak powyżej mogą więc być jakąś opcją na przyszłość, ale nie rozwiążą całego problemu.

Dlaczego natomiast nie rozwiąże się problemu u podstaw, budując nowe parkingi lub powiększając obecne? To niestety bardzo trudne pytanie. Na lata 2020-2023 Niemcy przygotowali niemały parkingowy budżet. Wynosi on 400 milionów euro i powinien znacznie zwiększyć ilość dostępnych miejsc. Problem jednak w tym, że przy autostradach brakuje właściwych działek lub też sprawy paraliżowane są przez urzędników. Jak na przykład w tych dwóch historiach: Dlaczego Niemcy nie budują nowych parkingów dla ciężarówek, na przykładzie z A10 oraz Parkingi dla ciężarówek a gleby brunatne – jak Niemcy blokują projekty przy drogach