Pamiętasz film „Mistrz Kierownicy Ucieka”? Przygotowano ciężarówkę, która jest dla niego hołdem

western_star_mistrz_kierownicy_ucieka

Wielu z Was na pewno pamięta film „Mistrz Kierownicy Ucieka”, zaprezentowany w 1977 roku i w oryginale zatytułowany „Smokey and Bandit”. Kiedy jeszcze na drogach naszego kraju dominowały Stary i Jelcze, ta amerykańska produkcja pozwalała łyknąć trochę amerykańskiego klimat, oczywiście z pięknymi ciężarówkami na czele.

Jedna z tych ciężarówek miała oczywiście w filmie szczególnie istotną rolę. Był to Kenworth W900 w czarno-złotym malowaniu, który nie tylko kierowany był przez jednego z głównych bohaterów, ale także na długie lata zapadł w pamięci miłośników. Świadczy o tym fakt, że kiedy ostatnio amerykańska firma Western Star ogłosiła konkurs na przygotowanie specjalnej ciężarówki, aż 16 tys. głosów opowiedziało się za pomalowaniem jej właśnie na wzór filmowego Kenwortha. Żadna propozycja nie miała tak dużej ilości głosów i w ten oto sposób, niecałe 40 lat po premierze pierwszego „Mistrza Kierownicy”, powstał ciągnik widoczny na zdjęciu powyżej. Szkoda tylko, że nie przygotowano pasującej do tego naczepy, pokrytej scenami z westernu, tak, jak w oryginale.

Ciężarówka, na bazie której oddano hołd produkcji z 1977 roku, to Western Star 5700XE. Samochód ten ma nieco wspólnego z Europą, jako że firma Western Star należy do koncernu Daimler, podobnie jak Mercedes-Benz oraz Freightliner. Więcej na temat modelu 5700XE przeczytacie TUTAJ, a jeśli kogoś naszła ochota na obejrzenie sobie filmu „Mistrz Kierownicy Ucieka”, to poniżej zamieszczam polską wersję językową, którą ktoś zamieścił na YouTube: