Pamiętasz ciężarówki marki Skoda? Futurystyczny ciągnik z Chin ma je teraz upamiętnić

Drugi tekst na ten sam temat: Pamiętasz ciężarówki marki Skoda? Oto dwa piękne zabytki jeżdżące po Warszawie

Chińska firma CNHTC zapowiedziała przywrócenie na rynek dawnej marki ciężarówek. Pod nazwą Huanghe miałoby sprzedawać samochody najbardziej zaawansowane technicznie, dla najbardziej wymagających klientów (powyżej). W ten sposób chce też uczcić swoją historię i odwołać się do początków chińskiej motoryzacji. A w jaki sposób wiąże się to z ciężarówkami marki Skoda? By to zrozumieć, należy cofnąć się do wydarzeń z lat 50-tych.

W 1956 roku w Chinach wylądowała grupa inżynierów z Czechosłowacji. Kraj, do którego przybyli, był jeszcze wówczas ekstremalnie biedny i wyjątkowo zacofany technicznie. Powierzona Czechosłowakom misja była więc tym bardziej istotna. Mieli oni wdrożyć lokalną produkcję wysokotonażowych ciężarówek, uruchamiając pierwszą chińską fabrykę tego typu pojazdów.

Pierwszy, prototypowy egzemplarz:

Fabryka oraz jej pierwszy produkt były gotowe w 1960 roku. Przedsiębiorstwo nazwano Jinan Automobile Works (JMW), jej pierwszą marką było Huanghe (po chińsku „Rzeka Żółta”), a pierwszym modelem JN150, czyli chiński bliźniak Skody 706. Pojazd otrzymał dokładnie to samo nadwozie, wyglądając po prostu jak Skoda, mając takie same właściwości użytkowe i taki sam silnik o mocy 160 KM. Niemniej cała jego produkcja odbywała się w Chinach, między innymi przy udziale szanghajskiej fabryki silników diesla.

Choć początkowo produkcję rozwijano bardzo wolno, Huanghe JN150 szybko stało się jednym z najpopularniejszych pojazdów na chińskich drogach. Dzięki 8-tonowej ładowności, samochód wykorzystywano zarówno w zwykłym transporcie, jak i w rolach specjalistycznych. Zdarzały się też ciągniki siodłowe, czy wersje przygotowane dla służb ratunkowych. Łącznie wytworzono około 10 tys. egzemplarzy, a wiele z nich przepracowało na drogach po kilkadziesiąt lat.

Wygląd seryjnych egzemplarzy:

Co jednak ciekawe, Huanghe JN150 nie zdołało „przeżyć” czechosłowackiej Skody. Inaczej niż w przypadku większości pojazdów na licencjach, model JN150 został wycofany z produkcji na kilka lat przed pierwowzorem. Podczas gdy w Czechosłowacji model 706 dało się zamówić jeszcze do końca lat 80-tych, Huanghe przestało produkować ten pojazd w 1985 roku. Całkowicie zakończono też współprace z Czechosłowacją, zamiast tego nowej licencji szukając w Austrii. Marka Huanghe została porzucona, a zamiast tego firma zaczęła produkować chińskie kopie Steyrów 91. Zmieniła się też nazwa przedsiębiorstwa, z Jinan Automobile Works na China National Heavy Duty Truck Group. W skrócie jest to CNHTC, a więc koncern, o którym mogliście już słyszeć. 

To właśnie z koncernu CNHTC pochodzi marka Howo, którą ostatnio opisywałem w następującym artykule: Chińska ciężarówka na polskich rejestracjach – specjalistyczne Howo do remontu dróg. W dużym skrócie można powiedzieć, że jeden z największych producentów ciężarówek z Chin, który coraz częściej zagląda do Europy, swoją historię zaczynał od Skody 706. To zaś pozwala na stwierdzenie, że czechosłowacka ciężarówka odniosła w Chinach większy sukces niż w Europie. U nas jej producent już bowiem nie istnieje, przekształcając się w Liaza i radząc sobie na rynku tylko do lat 90-tych.

Howo A7Pamiętasz ciężarówki marki Skoda? To od nich zaczęły się ciężarówki chińskiej produkcji, jedna z dzisiejszych marek CNHTC: