Pamiętacie kabinę przyszłości Kamaza z 2015 roku? Część projektu już zrealizowano

Więcej o Kamazie 54901, a także o wspólnej fabryce kabin do Mercedesów oraz Kamazów przeczytacie tutaj.

Cofnijmy się na chwilę do 2015 roku. Wówczas to firma Kamaz zaprezentowała swoją wizję kabiny ciężarówki przyszłości. Pojazd miał oferować między innymi bardzo rozbudowaną część wypoczynkową. Znajdowała się w niej bieżnia, kącik kuchenny, toaleta z prysznicem oraz nietypowo ukształtowane schowki. Wszystko to doskonale widać na powyższym filmie.

Tak szerokich planów wobec sypialni nie udało się jeszcze realizować. Wydaje się też bardzo wątpliwe, że w najbliższym czasie do seryjnej produkcji miało trafić coś podobnego. Inaczej jednak wygląda sprawa z miejscem pracy kierowcy. W tym przypadku prototyp pokazuje, że nawet najbardziej nietypowe wizje mogą faktycznie przepowiadać rozwiązania z najbliższej przyszłości.

Prototyp:

 

Kamaz 54901:

Do produkcji właśnie wchodzi nowy Kamaz 54901, wykorzystujący kabinę z Mercedesa Actrosa. Jeśli zaś spojrzymy na ogólny kształt jego deski rozdzielczej, kierownicy, czy boczków drzwiowych, znajdziemy rozwiązania do złudzenia przypominające prototyp. Zgadza się tutaj nawet rozmieszczenie na nawiewów, uchwytów na butelki, czy też dużego ekranu systemu multimedialnego.

Jak więc widać, w 2015 roku Kamaz doskonale widział, jak będzie wyglądało wnętrze jego nowej ciężarówki. Postanowił to też zdradzić w swojej prototypowej wizji. Ponadto Rosjanie musieli wiedzieć, że wkrótce Mercedes-Benz dostarczy im konstrukcję kabiny z Actrosa MP4. Model 54901 ma bowiem tę samą szoferkę, a to oczywiście narzuciło określony układ wnętrza oraz pulpitu.

Choć są też elementy, których z prototypu jeszcze nie przeniesiono. To kamery zamiast lusterek, uchwyt na smartfona w kierownicy, a także ekran zamiast wskaźników. Instalacjach tych elementów, no może poza smartfonem, wydaje się jednak bardo możliwa. Wystarczy, że Kamaz jeszcze bardziej rozszerzy współprace z Mercedesem, pozyskując także elementy z Actrosa MP5.

Kamaz 54901, z kabiną pochodzącą z Actrosa: