Pakiet Mobilności znowu bez porozumienia – zjazdy do krajów określono nieekologicznymi

W nawiązaniu do tekstu:

Na czym utknął “Pakiet Mobilności”, od 29 miesięcy nie mogący wejść w życie?

Wczoraj w Strasbourgu odbyły się kolejne obrady w sprawie Pakietu Mobilności. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej debatowali do późnych godzin nocnych. A mimo to znowu nie udało się dojść do porozumienia…

Bez wdawania się więc w szczegóły, można stwierdzić jedno – choć Pakiet Mobilności omawiany jest już od 29 miesięcy, nadal brakuje zgody na wprowadzenie go w życie. Poszczególne części Europy najwyraźniej stoją po dwóch tak różnych stronach barykady, że ich interesów w żaden sposób nie da się połączyć połączyć.

Co też ciekawe, wśród przeciwników Pakietu Mobilności miały padać dosyć nietypowe argumenty. Wskazywano między innymi, że obowiązek zjeżdżania ciężarówek co trzy tygodnie do kraju jest zamachem na środowisko naturalne. Proces ten skutkowałby bowiem wyemitowaniem 100 tys. ton niepotrzebnego dwutlenku węgla rocznie.

Co natomiast będzie z tą sprawą dalej? Co typowe dla Pakietu Mobilności, tego nadal nie wiadomo. Zapowiada się jedynie, że wiele może teraz zależeć od opinii polityków z Finlandii. To właśnie ten kraj obejmuje obecnie prezydenturę w Unii Europejskiej, mając w ramach rozmów szczególną pozycję.