Pakiet Mobilności po raz kolejny zaakceptowany – przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Komisja ds. transportu oraz Parlament Europejski doszły we wtorek do porozumienia. Tym samym Pakiet Mobilności jest o kolejny krok dalej. Teraz najważniejsze będzie zatwierdzenie przez ministrów transportu ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wejście w życie przed końcem 2021 nadal pozostaje zaś prawdopodobne.

W czasie ostatnich obrad nie wprowadzono istotniejszych zmian. Pakiet Mobilności nadal przewiduje więc obowiązkowe zjazdy do kraju co osiem tygodni, wprowadzenie tachografów do „busów” powyżej 2,5 tony, zagraniczne płace minimalne w przypadku kabotażu lub „przerzutów”, 4-dniowy okres zakazu po wykonaniu trzech tras kabotażowych, a także umożliwienie wykonywania dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd.

Nie zmieniły się także nastroje w poszczególnych krajach. Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej narzekają przede wszystkim na obowiązkowe zjazdy do kraju co osiem tygodni. Firmy Belgii niezadowolone są zaś nowymi ograniczeniami w kabotażu, grożąc nawet interwencją w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Pełen zakres Pakietu Mobilności opisywałem tutaj.