Pakiet mobilności – gdzie szukać zleceń krajowych?

Publikacja na zamówienie

Najnowsze zmiany przepisów w ramach Pakietu Mobilności spowodowały sporo zamieszania w branży transportowej w Polsce. Opóźnienia w wydawaniu licencji i trudności w wypełnieniu wniosków nie pozostały bez wpływu na codzienną pracę przewoźników. Na szczęście na brak zleceń przewoźnicy nie mogą narzekać.

Mimo że o nadchodzących zmianach związanych z wprowadzeniem Pakietu Mobilności mówiło się od dawna, wielu przewoźników odłożyło w czasie złożenie wniosku o wydanie licencji wspólnotowej. Wymagania stawiane przez Unię Europejską są bowiem wysokie: przedsiębiorca musi między innymi uzyskać Certyfikat Kompetencji Zawodowych oraz mieć zdolność finansową: 1800 euro na pierwszy lekki pojazd i 900 euro na każdy kolejny.

Z powodu ogromnego zainteresowania na dokumenty trzeba obecnie czekać dłużej niż miesiąc. Dodatkową kwestią wydłużającą czas oczekiwania na licencję są braki formalne. Przed wejściem przepisów w życie błędy zawierało nawet 70% wniosków, jak wynika z analiz Biura ds. Transportu Międzynarodowego GITD.

Przepisy dotyczące licencji znacząco wpłynęły na sytuację na rynku, ponieważ spora liczba samochodów ciężarowych zarejestrowanych w Polsce to auta o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Jeśli więc tak wielu przewoźników nie było w stanie wyrobić licencji w terminie, wpływ na sytuację w branży jest oczywisty.

Dopóki przewoźnik nie będzie dysponować licencją wspólnotową, nie może wykonywać transportów międzynarodowych, ale nie oznacza to, że jest skazany na przymusowy urlop. Może realizować zlecenia transportowe na terenie kraju. Jednym z miejsc, w których przewoźnicy mogą szukać ładunków, jest platforma Clicktrans.

Codziennie na giełdzie Clicktrans pojawiają się zlecenia, dedykowane dla pojazdów o dmc do 3,5 tony. Jeśli więc przewoźnicy nie mają zamiaru bezczynnie czekać na wydanie licencji, mogą realizować zlecenia na terenie kraju.

Każdego miesiąca na naszej giełdzie transportowej można znaleźć nawet kilkanaście tysięcy zleceń na transport krajowy od bezpośrednich załadowców prywatnych i biznesowych. To szansa na zarobek dla tych przewoźników, którzy jeszcze nie mają wydanej licencji wspólnotowej – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans. – W maju na naszej platformie można było znaleźć prawie 15 tys. zleceń oczekujących na transport krajowy.

Przewoźnicy zarejestrowani w Clicktrans, którzy posiadają licencję, również mają spory wybór zleceń na terenie całej Europy. Obecny czas jest więc również szansą dla nich na zdobywanie takich zleceń, które będą dawały satysfakcjonujące zyski.

Z miesiąca na miesiąc odnotowujemy wzrost liczby publikowanych zleceń, więc przewoźnicy mają naprawdę duży wybór zarówno na trasach krajowych i międzynarodowych. Co ważne, szczególnie teraz, na Clicktrans nie ma abonamentu więc można korzystać z giełdy również doraźnie – dodaje Michał Brzeziński.

Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach poznamy rzeczywisty wpływ nowych przepisów na sytuację w branży. Być może okaże się, że biurokratyczne zamieszanie związane z przyjmowaniem wniosków i wydawaniem licencji pozostanie już tylko wspomnieniem.