OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 27 Grudzień, 2018

Oznaczenia opon zimowych dla ciężarówek – co oznacza M+S i dlaczego należy szukać 3PMSF?

Publikacja na zamówienie

Pierwsze doniesienia o zimowych zdarzeniach są już niestety za nami. W tej sytuacji warto pamiętać o ogumieniu, które zapewni na śliskiej nawierzchni odpowiednią przyczepność. Jak natomiast zorientować się w całej ofercie opon? Które typy ogumienia najlepiej sprawdzą się zimą? By odpowiedzieć sobie na te pytania, warto zorientować się w oznaczeniach.

Szczególnie często można spotkać się ze skrótem M+S. Pochodzi on od angielskich słów mud oraz snow, czyli odpowiednio błoto oraz śnieg. Teoretycznie można by więc uznać, że ogumienie typu M+S dobrze sprawdzi się w zimowych warunkach.

W rzeczywistości jednak symbol M+S nie jest szczególnym wyznacznikiem. Owszem, potwierdza on, że opona nadaje się do użytku w czasie zimy. Stwierdzenie to jest jednak oparte na samym oświadczeniu producenta, bez poprzedzenia tego oficjalnymi testami.

Inaczej wygląda sprawa z symbolem 3PMSF. Tutaj również mamy odwołanie do języka angielskiego, mianowicie do wyrażenia “three peak mountain snowflake”. W tłumaczeniu na język polski oznacza to trzy szczyty górskie oraz płatek śniegu. Takie też elementy znajdziemy na grafice umieszczanej z boku opony.

Co wyróżnia 3PMSF, to powiązanie z certyfikowanymi testami. By otrzymać taki symbol, opona musi przejść próby w zimowych warunkach, przeprowadzone zgodnie z  wymogami regulaminu nr 117 (UNECE R117). Wyniki testów są wymierne i mogą być porównywane między sobą. Innymi słowy, jest to faktyczne potwierdzenie, że opona nadaje się do użytku w warunkach zimowych.

Na jakich oponach można znaleźć symbol 3PMSF? Przykładem może być najnowsza generacja opon Michelin X Multi, szerzej prezentowana w tym artykule. Ogumienie to gwarantuje bezpieczeństwo i mobilność na drogach oblodzonych i zaśnieżonych, do ostatnich milimetrów pozostałego bieżnika. Co też ważne, Michelin X Multi przeszło zimowe testy w wersjach na wszystkie trzy typy osi – prowadzące, napędowe oraz wleczone.