Oto wnętrze nowego Sprintera, z kierownicą pełną klawiszy, wielkim wyświetlaczem i systemem Linux

mercedes_sprinter_2018_grafika

Mercedes-Benz wyjawił kolejne szczegóły na temat Sprintera nowej generacji. Niemcy pokazali jak będzie wyglądało zmodernizowane wnętrze, a także elektroniczną ciekawostką.

Główny szkielet nadwozia będzie taki sam, jak w dotychczasowej wersji. Oznacza to więc podobne wymiary i mniej więcej taki sam układ wnętrza. Zmieni się za to deska rozdzielcza, bardziej przypominając elementy stosowane w autach osobowych. Dla przykładu, Mercedes postawił na bardzo modny ostatnio minimalizm. Cały pulpit jest więc stosunkowo skromny, podczas gdy za większość funkcji odpowiada ogromny wyświetlacz oraz kierownica z niezliczonymi przyciskami.

Trudno nie określić czegoś takiego kontrowersyjnym. W końcu to samochód użytkowy, więc wypada, żeby był łatwy w użyciu. Ponadto pozostaje kwestia wersji z uboższym wyposażeniem – jak pokazuje zdjęcie  opublikowane przez „Auto Express”, w ich przypadku wnętrze aż bije swoją ubogością po oczach, z uwagi na ilość niewykorzystanych paneli. Uwagę zwraca także konsola pod drążek zmiany biegów. Jest ona teraz wyjątkowo szeroka, sięgając niemalże do skrajnego pasażera. Pozostaje więc pytanie ile miejsca będzie miał przed sobą pasażer środkowy. No chyba, że w wersji trzyosobowej konsola będzie mniejsza.

nowy_sprinter_wnetrze_1 Mercedes-Benz Vans: Sprinter Innovation Campus: Segment-Definition in dritter GenerationMercedes-Benz Vans: Sprinter Innovation Campus: Segment-Definition in dritter Generationnowy_sprinter_wnetrze_2

Źródło zdjęcia: Auto Express

Są jednak też bardziej pozytywne wiadomości. Dla przykładu, ten ogromny ekran ma być połączony z systemem operacyjnym Linux. Dzięki temu stosunkowo łatwo wgramy tutaj nowe aplikacje, na przykład do zarządzania ładunkami. Ponadto swoje programy będą mogły stworzyć także zewnętrzne firmy, na przykład na użytek swoich kurierów. Można się też spodziewać, że Linux zagwarantuje całemu układowi szybkie, bezproblemowe działanie.

A co z silnikami? W przypadku jednostek spalinowych Mercedes nie wyjawił żadnych dokładniejszych szczegółów. Pod znakiem zapytania pozostaje więc na przykład przyszłość silnika 3.0 V6. Wiadomo za to jak skonfigurowany zostanie napęd elektryczny, dla modelu eSprinter. Będzie on miał takie same parametry, jak w przypadku modelu eVito (opisywanego tutaj). Baterie zostaną zaś rozmieszczone pod podłogą ładowni, która będzie miała takie same wymiary, jak w autach spalinowych.

Premiera nowego Sprintera odbędzie się w I połowie 2018 roku.

Poniżej: nowy Sprinter na testach w kamuflażu

mercedes_sprinter_2018_testy_kamuflazŹródło zdjęcia: Bestelauto.nl