Oto przyczepa do przewozu 600-tonowych ładunków, która mieści się w dopuszczalne naciski na osie

ale_trojan_naczepa_al600_3

Powyżej widzicie główne elementy konstrukcyjne AL600.

Trojan to ciągnik balastowy o mocy 700 KM i masie 72 ton, budowany na potrzeby własne przez firmę transportową ALE Heavy Lift. Przyznacie, że parametry te naprawdę robią wrażenie. Wyobraźcie sobie więc transport, w którym ciągniki typu Trojan potrzebne są w aż pięciu egzemplarzach – trzech ciągnących oraz dwóch pchających. Coś takiego już wkrótce będzie możliwe, a wszystko po to, żeby przewozić ładunki o astronomicznej masie 600 ton.

ALE Heavy Lift pochwaliło się swoją nową przyczepą, zbudowaną na specjalne zamówienie w Holandii. Jest to pojazd o oznaczeniu AL600, mogący przewozić właśnie 600-tonowe ładunki. Co więcej, nie mówimy tutaj o żadnej platformie, a o pojeździe typu “girder bridge”, mającym formę mostu. Ładunek wisi tutaj więc nad ziemią, w długim na 15-metrów koszu. Łączenie tego kosza z wózkami jezdnymi zapewniają zaś 10-metrowe ramiona.

Jaki jest cel stosowania takiego układu? Długa przyczepa z wiszącą ładownią rozkłada ciężar na bardzo dużą powierzchnię. Dzięki temu nawet 600-tonowy ładunek można przewozić bez przekraczania dopuszczalnych nacisków na osie. Ponadto cały układ można łatwo rozbudować, wydłużając ramiona, powiększając przestrzeń na ładunek, czy też dodając więcej osi. Tak, jak będzie to miało miejsce przy okazji pierwszego zlecenia.

Aby odbyć chrzest bojowy, przyczepa typu AL600 zostanie przetransportowana aż do Ameryki Południowej, do Chile. Przestrzeń na ładunek zostanie wydłużona o 5 metrów, ramiona powiększy się o 3,5 metra, a do tego dojdzie zastosowanie aż 80 rzędów kół – po czterdzieści z każdej strony. Dzięki temu cały transport nie przekroczy dopuszczalnych norm nacisku na osie i nie powinien zniszczyć drogi.

O ciągnikach typu Trojan przeczytacie poniżej:

Ciężarówki Trojan wyprodukowane przez samego przewoźnika – kierujesz jednym, jedziesz kilkoma

Tak Trojany prezentują się z przyczepami “girder bridge”:

Dwa 72-tonowe ciągniki wiozące 143-tonowy ładunek – inne ciężarówki wyglądały jak zabawki

Tak ma wyglądać typowy zestaw z przyczepą AL600:

ale_trojan_naczepa_al600

A tak Al600 wpisuje się we flotę ALE Heavy Lift:

ale_trojan_naczepa_al600_2