Oto polscy zwycięzcy konkursu Optifuel Challenge 2015 – Panowie Tomasz i Cezary ruszą do Lizbony

Osoby śledzące Facebooka 40ton.net zapewne pamiętają powyższy wpis z ubiegłego czwartku. Nie podawałem wówczas jednak żadnych szczegółów – jak dokładnie przebiegała konkursowa trasa, jakie były średnie wyniki zużycia paliwa i jak obliczano wyniki. Dlatego też teraz nadrobię zaległości.

Do rywalizacji przystąpiło 11 kierowców wyłonionych w eliminacjach lokalnych konkursu wiosną bieżącego roku. Podczas zmagań, uczestnicy wylosowali jedno z trzech pełni załadowanych Renault Trucks T 460, a także kolejność przejazdu. Rozgrywkę podzielono na dwa etapy: pierwszy wyłaniał trzech ścisłych finalistów, zaś drugi kolejność na polskim podium, a jednocześnie też dwóch reprezentantów na ogólnoeuropejskie zawody w Lizbonie, zaplanowane na 7 października. Zasady zostały opracowane w sposób, który wykluczał możliwość powstania rozbieżności w pomiarze zużycia paliwa wynikających z jazdy różnymi samochodami. Zarówno podczas półfinału jak i jazd finałowych, uczestnicy zmagali się między sobą zawsze w obrębie jednej ciężarówki.

Trasa półfinałowa liczyła 32 kilometrów i prowadziła z Karpina w stronę Wyszkowa do węzła Lucynów. W ścisłym finale przejazd prowadził w kierunku Warszawy do węzła Wola Rasztowska, następnie z powrotem w kierunku Wyszkowa (węzeł Mostówka) i powrót do Karpina: łącznie 36 kilometrów. O wysokim poziomie uczestników finału, świadczy mała rozbieżność wyników pomiędzy Instruktorami nauki jazdy Renault Trucks a zawodnikami. I tak 23,3 l/100 km instruktorów Renault Trucks, nie zostało „przebite”, ale 24,2 l/100 km uzyskane przez najoszczędniejszego w stawce było bardzo do tego zbliżone. Pomiędzy zawodnikami wyniki spalania były już bardziej rozbieżne, a było to wynikiem przyjętej strategii. Część nich postawiła na jazdę szybszą, nawet kosztem dodatkowo spalonych litrów.

Co natomiast z wynikami z samego finału? Oto i one:

1. Tomasz Kowalski, Tomtrans Transport International; 24,7 oraz 26,4 l/100km
2. Cezary Kopiczko, PTS Cezar; 25,8 oraz 27,7 l/100km
3. Grzegorz Gapiński, MTC Gapiński: 26,5 oraz 28,4 l/100km

Oto zawodnicy przy konkursowym sprzęcie, w tej samej kolejności do powyżej: