Oto nowy system ostrzegania przed rowerami w “martwym polu” oraz przed zamyślonymi pieszymi

IAA Preview Mercedes-Benz Lkw

Rozwiązania techniczne pozwalające uniknąć zderzenia z rowerem, to ostatnio bardzo modny temat. Sporo mówi się o nich zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie firmy coraz częściej inwestują w dodatkowe szyby w umieszczane w drzwiach pasażera lub nawet w niskowejściowe kabiny. Okazuje się jednak, że zamiast ingerować w kształt nadwozia, tudzież w jego przeszklenie, cały ten problem można oddać po prostu w ręce nowoczesnej technologii. Oto bowiem firma Mercedes-Benz zaprezentowała system o nazwie Active Brake Assist 4, który nie tylko wyhamuje ciężarówkę przed przeszkodą zbliżającą się od przodu, lecz także rozpozna pieszego lub rowerzystę, na dobrą sprawę ratując mu życie.

Active Brake Assist to rozwiązanie znane w Mercedesie już od dekady. Jego dotychczasowe wersje miały ratować kierowcę na przykład w przypadku zaśnięcia za kierownicą, automatycznie zatrzymując lub przynajmniej wyhamowując ciężarówkę przed zbliżającą się przeszkodą, zarówno jadącą, jak i całkowicie nieruchomą. Teraz natomiast debiutuje już czwarta generacja tego systemu, doposażona w asystenta skrętu i ostrzegająca kierowcę także przed przeszkodami znajdującymi się obok kabiny. Ów asystent skrętu bazuje na dwóch czujnikach radarowych krótkiego zasięgu, umieszczonych po stronie pasażera, przed tylną osią samochodu. Obejmują one swoim działaniem całą długość nawet 18,75-metrowego zestawu i oferują pełną ochronę “martwego pola” przy prędkości do 36 km/h.

IAA Preview Mercedes-Benz Lkw

A jak będzie to działało z punktu widzenia kierowcy? Tryb pracy asystenta skrętu jest wielostopniowy. Najpierw poinformuje on kierowcę, że w strefie zagrożenia znajduje się jakiś obiekt. Wówczas to na słupku po stronie pasażera, na wysokości wzroku kierowcy, zaświeci się żółty trójkąt, nakazujący zachowanie szczególnej ostrożności. Kiedy zaś sama ostrożność nie będzie wystarczająca, jako że pojawi się bezpośrednie zagrożenie kolizją, trójkąt zacznie migać na czerwono, a do tego kierowcy usłyszy ostrzeżenie dźwiękowe. Będzie to dla niego jasny sygnał – hamuj i w żadnym wypadku nie skręcaj! Co natomiast w sytuacji, gdy pieszy beztrosko wyjdzie po prostu przed ciężarówkę, w czasie jazdy do przodu? Również i tutaj Active Brake Assist 4 powinien sobie poradzić, przy prędkości do 50 km/h rozpoznając pieszego swoim radarem czołowym, o zakresie pracy aż 120 stopni. I co ważne, w tym przypadku hamowanie odbędzie się automatycznie, nawet jeśli kierowca nie podejmie żadnej akcji.

Zainteresowani? Active Brake Assist 4 z asystentem skrętu będzie dostępny do sprzedaży od grudnia 2016 roku. Początkowo trafi on jendak wyłącznie Actrosów i Antosów w wersji z kierownicą z lewej strony, z układem osi 4×2 lub 6×2 i w postaci zarówno ciągników, jak i podwozi pod zabudowę.

Wszystkie funkcje Active Brake Assist 4 przedstawiono na poniższym filmie: