Oto nowa Scania serii G z wysokim tunelem silnika, a także zestaw oficjalnych informacji o silnikach V8

scania_v8_2017_nowe_silniki_04Tym razem obędzie się bez domysłów, czy też analizowania szpiegowskich zdjęć. Scania podała bowiem zestaw oficjalnych informacji na temat swoich najnowszych konstrukcji. Mowa tutaj o silnikach V8 kolejnej generacji, a także nowych kabinach serii G.

Seria G

Dotychczasowe Scanie serii G bardzo rzadko spotykało się na drogach, a jednocześnie trudno było określić przeznaczenie tych pojazdów. Były to bowiem po prostu ciężarówki z kabinami serii R, które jedynie nieco niżej zawieszono, podwyższając przy tym tunel silnika. Z nową serią G będzie jednak inaczej, jako że różnice względem serii R są tutaj znacznie bardziej wyraźne. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że nowa seria G w wielu przypadkach zastąpi ciężarówki z serii P. Dlaczego?

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że nowa kabina serii G jest zawieszona dużo niżej niż dotychczas, mając przy tym wyraźnie wyższy tunel silnika. Znajduje się on teraz mniej więcej na poziomie siedzisk, podobnie jak ma to miejsce w Volvach FM, czy też DAF-ach CF. Dzięki temu pojazd jest teraz wyraźnie niższy z zewnątrz, co na pewno spodoba się firmom kupującym pojazdy specjalistyczne. Jednocześnie trzeba też zaznaczyć, że takie obniżenie kabiny wymagało znacznego jej przeprojektowania. Inaczej więc niż dotychczas, konstrukcja kabiny serii G będzie teraz różniła się od serii R nie tylko tunelem silnika.

Z drugiej strony szoferka nowej serii G ma być też względnie przyjazna kierowcom. Znalazło się tam bowiem miejsce na klasyczną lodówkę wysuwaną spod łóżka, nie brakuje schowka dostępnego od zewnątrz, a cały pulpit kierowcy oraz podwyższenia dachu pozostają identyczne jak w seriach R oraz S. Ponadto wraz z premierą serii G Scania pokazała też nowy system ryglowania drzwi na noc oraz specjalny uchwyt na tablety lub urządzenia nawigacyjne.

Co natomiast będzie pracowało pod tymi wysokimi tunelami? Główną ofertą będą 9-litrowe silniki nowej generacji, również właśnie zaprezentowane. Wygenerują ona moc 280, 320 lub 360 KM, mając przy tym zaledwie pięć cylindrów. Gdyby komuś zaś komuś takie osiągi nie wystarczały, zawsze będzie można zdecydować się na motor 13-litrowy, a w tym także nowy wariant o mocy 370 KM.

Początkowo seria G ma być dostępna wyłącznie w wersji sypialnej, z dachem zupełnie płaskim lub w podwyższonych wersjach Normal (poniżej) oraz Highline. Krótsze wersje dzienne lub wyposażone w składane łóżka pojawią się w późniejszym terminie.

scania_serii_g_2017_06

Silniki V8

Scaniowskie silniki V8 to ostatnie konstrukcje o takim układzie na europejskim rynku. Trudno się więc dziwić, że zapowiedź ich premiery wzbudzała ogromne zainteresowanie, a także obrosła spekulacjami, plotkami oraz domysłami. Jak natomiast będzie w rzeczywistości?

Jak poinformowała Scania, nowa gama V8 będzie przewidywała trzy silniki o zmodernizowanej konstrukcji, pozbawionej układu EGR. Będą one miały moc 520, 580 lub 650 KM i powinny być o 7-10 proc. bardziej ekonomiczne niż jednostki stosowane dotychczas. Zwieńczeniem gamy będzie zaś świetnie znany silnik 730-konny, który jednak nadal będzie potrzebował układu EGR i zachowa dotychczasową konstrukcję.

Co natomiast z nowymi wariantem najmocniejszym, który według nieoficjalnych informacji ma rozwijać 760 lub 860 KM? Na ten temat Scania niestety niczego nie zdradziła.

Zdjęcia, najpierw V8, a następnie serii G

scania_v8_2017_nowe_silniki_01 scania_v8_2017_nowe_silniki_07 scania_v8_2017_nowe_silniki_03 scania_v8_2017_nowe_silniki_02 scania_serii_g_2017_01 scania_serii_g_2017_02 scania_serii_g_2017_03 scania_serii_g_2017_04 scania_serii_g_2017_08