Oto nowa Scania 113, czyli limitowana wersja z malowaniem z lat 90-tych i bogatym wyposażeniem

scania_113_r440_wersja_specjalna_1

Brazylijczycy kochają samochody ciężarowe – wielotonowe pojazdy są w tym kraju modyfikowane na potęgę, a nawet organizuje się z ich udziałem kościelne święta. Gdyby natomiast chcieć wskazać modele, które obrosły w Brazylii szczególnym kultem, to bez wątpienia gdzieś na szczycie listy znalazłaby się Scania serii 3. Zwłaszcza w wersji z silnikiem przed kabiną, samochód ten uwielbiany jest przez brazylijskich transportowców, cały czas będąc popularnym widokiem na drogach i nierzadko występując w naprawdę dopieszczonych egzemplarzach. I co ciekawe, kult ten docenia nawet oficjalne przedstawicielstwo marki, w oparciu o niego promując współczesne modele.

Scania świętuje właśnie 60-lecie działalności na terenie Brazylii. Aby więc to uczcić, firma postanowiła przygotować limitowaną serię 60 ciężarówek, oddając przy okazji hołd najbardziej zasłużonemu modelowi marki. Mowa tutaj oczywiście o modelu 113, czyli serii 3 z najpopularniejszym w Brazylii 11-litrowym silnikiem. Bazą do stworzenia tej limitowanej serii są zaś Scanie R440 oraz R480 z kabinami Highline, których pozycjonowanie jest swoją drogą zupełnie inne, niż na rynku europejskim. Aby to wyjaśnić – ciągniki o mocy około 450 KM to w brazylijskich warunkach pojazdy bardzo mocne, a na pewno mocniejsze niż znakomita część ciężarówek spotykanych na drogach. Ponadto nowa generacji serii R nadal nie została w Ameryce Południowej zaprezentowana, podobnie jak silniki Euro 6.

Poniżej: nowa 113 w towarzystwie poprzedniczki

Przejdźmy jednak do konkretów dotyczących wersji specjalnej. Nazywa się ona „113” i nawiązuje do dawnego modelu przede wszystkim poprzez malowanie. Mamy tutaj błękitny lakier z różowo-fioletowymi dodatkami, typowy dla serii 3 w momencie jej rynkowego debiutu. Wiele „trójek” pracujących w brazylijskim transporcie nadal ma takie układ kolorów, a nawet miłośnicy tuningu nie stronią od jego zachowywania. Ponadto mamy tutaj klasyczne emblematy „113” na drzwiach oraz dwa pakiety dodatków. Pierwszy z nich przewiduje aluminiowe felgi oraz skórzaną tapicerkę, zaś drugi dodaje autu m.in. ksenonowe reflektory oraz lodówkę. Uzupełnieniem wszystkiego jest natomiast dosyć atrakcyjna cena, pakiety finansowania oraz program serwisowy, czyli typowe wyróżniki współczesnych wersji limitowanych.

Patrząc na samochód z zewnątrz, trudno nie wyrazić uznania. Klasyczne malowanie doskonale pasuje do niewielkiej kabiny oraz typowo amerykańskich zbiorników paliwa, a aluminiowe felgi świetnie dopełniają efektu. Aż więc żal bierze, że Scania nie postanowiła wypuścić takiego pojazdu na rynki europejskie. I tutaj fanatyków serii 3 przecież nie brakuje.

O brazylijskim tuningu ciężarówek poczytacie tutaj. Polecam!

Poniżej: dowód na to, że Brazylijczycy kochają Scanie z lat 80-tych i 90-tych