Oto nowa Astra HDX – bardziej specjalistyczny kuzyn terenowego Iveco T-Way

Iveco T-Way, czyli następca popularnego Trakkera, to samochód o typowo terenowym charakterze. Są jednak klienci, dla których i taka ciężarówka okazuje się zbyt mało specjalistyczna i to właśnie z myślą o nich zadebiutowała nowa Astra HDX.

Astra to marka z koncernu Iveco Group, która produkuje pojazdy do najcięższych zastosowań, w tym na przykład do użytku kopalnianego, poza publicznymi drogami. Nowy model HDX to bezpośredni następca serii HD9, bazującej jeszcze na wspomnianym Trakkerze i oferującej takie parametry, jak 20-tonowa oś napędowa, 10-piórowe zawieszenie tylne, czy 65-tonowe DMC techniczne na zaledwie czterech osiach.

Wnętrze nowej Astry HDX:

Nowa Astra HDX ma połączyć powyższe możliwość z bardziej komfortowym miejscem pracy, przejętym z najnowszego Iveco T-Way. Oznacza to zmodernizowane w ubiegłym roku wnętrze, pulpit z dwoma ekranami, kierownicę o mniejszej średnicy, a także nowe systemy elektroniczne, włącznie z radarem „martwego pola”. Zmniejszono też odstęp między stopniami wejściowymi, a także poprawiono aerodynamikę lusterek, by ograniczyć ich brudzenie.

Ciekawa zmiana dokonała się w układzie hamulcowym. Ten będzie teraz nie tylko elektronicznie sterowany, ale też stanie się dostępny z przednimi hamulcami tarczowymi. Rozwiązanie to będzie mogło zastąpić klasyczne bębny na osiach o nośności 8 lub 9 ton i zapewne trafi do egzemplarzy jeżdżących w lżejszym terenie, w tym przede wszystkim po publicznych drogach. Sam producent obiecuje przy tym o 5 procent lepszą skuteczność hamowania.

Astra HDX ma być wdrażana do produkcji stopniowo. Jako pierwsze pojawią się wersje 6×4 oraz 8×4, w formie ciągników siodłowych oraz podwozi. Będą one dostępne z manualną lub zautomatyzowaną skrzynią marki ZF, o 12 przełożeniach. Następnie, w 2025 roku, oferta ma zostać uzupełniona o bardziej specjalistyczne warianty, a więc można się wówczas spodziewać na przykład podwozia 8×8, czy też układu napędowego z 16-biegową przekładnią.

Poniżej możecie zobaczyć poprzednika, czyli Astrę HD9. Ten konkretny egzemplarz opisywałem w następującym artykule: Nowa Astra dla straży pożarnej z Kuwejtu – pustynny wóz 8×8, z 540-konnym Euro 3