Oto najciekawsze przewozy „gabarytów” w Polsce – nagrody Giganci Transportu 2025

W miniony piątek odbyło się wręczenie tegorocznych nagród w konkursie Giganci Transportu, organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN). Jest to więc doskonała okazja, by przyjrzeć się kilku wyjątkowym operacjom transportowym, które przeprowadzono na polskich drogach.

Tegoroczne nagrody wręczano w siedmiu kategoriach: trzech za przewozy, dwóch za usługi dźwigowe, jednej za pilotaż i jednej za tak zwany projekt cargo, czyli szeroko rozumianą organizacje całego transportu. Wśród kandydatur mogły pojawić się przedsięwzięcia zorganizowane przez członków OSPTN w ciągu minionego roku, a następnie sami członkowie uczestniczyli w tajnym głosowaniu na zwycięzców. Łącznie mowa tutaj o przedstawicielach około 170 polskich firm, zajmujących się ciężkim transportem oraz usługami z nim związanymi.

Transport do 80 ton masy całkowitej

Najpopularniejszą kategorią konkursu był „Transport do 80 ton masy całkowitej”. Tutaj spośród aż siedmiu zgłoszonych kandydatur wygrała firma Heavy-Expert Michał Chwalisz, za przewóz konstrukcji stalowej o długości 6,75 metra, szerokości 6,75 metra oraz wysokości 2,5 metra, na trasie ze Szczecina do Gdańska. Głównym wyzwaniem była konieczności wyniesienia 42-tonowego ładunku na wysokość 1,6 metra, by dzięki temu przejechał on ponad elementami infrastruktury, takimi jak chociażby bariery energochłonne. W ten sposób podniósł się też jednak środek ciężkości, wymagając od kierującego bardzo ostrożnego stylu jazdy.

Transport od 80 do 120 ton masy całkowitej

 

W kategorii „Transport od 80 do 120 ton masy całkowitej” pojawiło się trzech kandydatów, a zwyciężyła firma Ol-Trans. Pzewoźnik został doceniony za transport ośmiu zbiorników gazowych, ważących po 76 ton i liczących po 4,2 metra. Ładunki te miały trafić z Bydgoszczy do miejscowości Esteraue na wschodzie Niemiec, położonej między Lipskiem a Gerą, co oznaczało konieczność przejechania przez szereg skrzyżowań, a także przedostania się pod wiaduktami. Dlatego zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie, umieszczając zbiorniki tuż nad jezdnią, w adapterach, które zwykle wykorzystywane są do transportu wież turbin wiatrowych. Dodam, że za dokładnie tę samą operację Ol-Trans otrzymał już nagrodę międzynarodową, z prestiżowej serii ESTA Awards of Excellence. Pisałem o tym w następującym tekście: Polska firma z nagrodą za najciekawszy przewóz – zbiorniki gazowe w adapterach

Transport powyżej 120 ton masy całkowitej

W kategorii „Transport powyżej 120 ton masy całkowitej” zgłoszono cztery kandydatury, a nagroda trafiła do firmy DB-PRO. Było to wyróżnienie za transport aż 16 modułów HRSG (generatorów pary z odzyskiem ciepła) ze Szczecina do elektrowni w Rybniku. Najcięższe z ładunków ważyły tutaj 202 tony, miały dokładnie 30 metrów długości, a przy tym wykazywały niewielką sztywność, mogącą utrudniać wykonywanie manewrów. Dlaczego konieczne było zastosowanie modułowych naczep Goldhofer na nawet 22 rzędach osiowych, co w połączeniu z ciągnikami siodłowymi 8×4 stworzyło 26-osiowe zestawy o długości 42,5 metra, szerokości 4,1 metra, wysokości 4,7 metra oraz masie całkowitej 290 ton. Na pewnych odcinkach liczby te były jeszcze wyższe, gdyż podpinano dodatkowe ciągniki balastowe, pomagające w pokonywaniu wzniesień. Przygotowania do całej operacji trwały blisko rok, obejmowały między innymi ekspertyzy 233 obiektów mostowych i wymagały przeprowadzenia symulacji przejezdności zakrętów.

Pilotaż i obsługa transportu ponadgabarytowego

W kategorii „Pilotaż i obsługa transportu ponadgabarytowego” pojawiły się dwie kandydatury, a nagroda powędrowała do firmy Chem-Sped. W ten sposób doceniono pilotaż oraz przygotowanie trasy do transportu 86-tonowego kotła, zmierzającego z Sędziszowa do Opola. Operacja ta była wykonywana na drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, włącznie z odcinkami remontowanymi, na których trzeba było dopasować się do harmonogramu prac. Olbrzymie parametry zestawu – z długością 32 metrów, szerokości 5,4 metra, wysokością 6,15 metra oraz masą całkowitą 149,5 tony – wymagały też kilkunastu ekspertyz mostowych, demontażu 23 słupów i bramownic, usunięcia 147 znaków drogowych, a nawet zabezpieczenia około 500 przyłączy energetycznych niskiego i średniego napięcia. Ta ostatnia operacja wymagała współpracy z 21 oddziałami przedsiębiorstw energetycznych.

Usługa spedycyjna Project Cargo

W kategorii „Usługa spedycyjna Project Cargo” było dwóch kandydatów, a najwięcej głosów zebrała firma „Fracht FWO Polska”. Przedsiębiorstwo to odpowiadało za zorganizowanie transportu dwóch nowych składów kolejowych z fabryki PESA w Bydgoszczy do Ghany w Afryce Zachodniej. Objęło to przygotowanie pociągów do transportu, przewiezienie ich po drogach do Hamburga, a następnie przeładowanie na statek i wysłanie drogą morską do portu Tema w Ghanie. Wszystko to odbywało się pod stałym nadzorem Ministerstwa Transportu Ghany, a realizację opóźniały dodatkowe testy pociągów, konieczne do przeprowadzenia jeszcze przed wysyłką. Ponadto, dla ograniczenia wymiarów, każdy z kolejowych składów – w całości liczących 46 metry długości i ważący 90 ton – musiał zostać podzielony na dwa człony, transportowane osobno, dwoma różnymi zestawami.

Usługi dźwigowe

Na koniec kilka słów o usługach dźwigowych, choć to temat nie do końca zgodny z tematyką strony. W kategorii „Usługa dźwigowa do 250 ton udźwigu” zwyciężyła firma Usługi Dźwigowe Szczurowski za operację umieszczenia urządzeń chłodniczych na dachu biurowca w centrum Warszawy. W kategorii „Usługa dźwigowa powyżej 250 ton udźwigu” zwyciężyła firma Sarens Polska za montaż największej w Polsce turbiny wiatrowej. W tym przypadku najcięższy element ważył 80 ton i musiał zostać podniesiony na wysokość 150 metrów.

Dokładniejszy opis wszystkich przedsięwzięć, zarówno tych zwycięskich, jak i kandydujących, znajdziecie na stronie internetowej OSPTN, pod tym linkiem.