Oto ciężarówka mogąca jeździć w tunelach metra, dostarczająca sklepienie do jego rozbudowy

thomas_ciezarowka_jezdzaca_w_metrze_4Pojazdy wykorzystywane przy powiększaniu linii metra z oczywistych względów nie są w Polsce szczególnie dobrze znane. Faktem natomiast jest, że kiedy buduje się nowe tunele oraz stacje, nie obejdzie się bez specjalistycznego transportu. Przykładem na taki może być zaś nowa konstrukcja rodem z Francji.

Thomas Constructeurs realizuje tam obecnie wyjątkowe zamówienie dla firmy, która odpowiada za rozbudowę metra w Paryżu. Przedsiębiorstwo to potrzebuje bowiem sprytnego pojazdu do transportu łuków, mających tworzyć sklepienie nowych odcinków tunelu. Maszyna tego typu musi być więc ponadprzeciętnie wytrzymała, stosunkowo długa, bardzo wąska, a jednocześnie też postawiona na gumowych oponach, umożliwiających jednocześnie jazdę po torach. Wszystko oczywiście po, aby umożliwić ruch pojazdu po istniejących już tunelach, a oto jak sobie z tymi wymaganiami poradzono.

90-320 TSP, bo taką piękną nazwę ma ten pojazd, jest przede wszystkim konstrukcją dwustronną. Mamy tutaj przekładnię hydrokinetyczną, która pozwala osiągać dokładnie takie same prędkości w obu kierunkach, korzystając przy tym z kabin kierowcy umieszczonych po obu stronach pojazdu. Co więcej, do tego wszystko jest możliwie wąskie i pionowe, stojąc na aż 16 pojedynczych kołach, również stosunkowo wąskich i stosunkowo wysokich. DMC? Aż 90 ton, w związku z czym dwie platformy bez problemu zabiorą na pokład po osiem łuków sklepień.

I jeszcze taka ciekawostka, odnośnie opon – inżynierowie Thomas Constructeurs mieli zadanie o tyle ułatwione, że liczne pociągi francuskiego metra również jeżdżą na gumowych oponach, a nie na typowych kołach wykonanych z metalu. Choć te ostatnie też są tutaj obecne, pełniąc rolę prowadnic bocznych, utrzymujących cały pojazd na szynach. Coś takiego jest rozwiązaniem typowym dla Francuzów, choć jednocześnie też bardzo nowoczesnym i stosowanym powszechnie dopiero od drugiej połowy XX wieku. Oprócz między innymi Paryża, Lille, Marsylii, Lyonu oraz kanadyjskiego Montrealu, pociągi tego typu występują w większych ilościach także w Ameryce Południowej oraz w Japonii.

Oto kilka zdjęć wykonanych w czasie testów pojazdu na zwykłej drodze:

thomas_ciezarowka_jezdzaca_w_metrze_3 thomas_ciezarowka_jezdzaca_w_metrze_1 thomas_ciezarowka_jezdzaca_w_metrze_2Dzięki Yakoo!