Oświetlenie autostrad będzie działało także za dnia – Belgowie przestaną wyłączać swoje latarnie

scania_belgia

Za sprawą swoich sześciu parlamentów oraz sześciu rządów jednocześnie, Belgia jest krajem bardzo trudnym do zrozumienia. Teraz zaś mamy kolejny dowód na to, że belgijskie decyzje mogą bardzo dziwić. Już od przyszłego roku tamtejsze autostrady będą bowiem oświetlane także za dnia.

Belgia słynie z autostrad gęsto obstawionych latarniami. Oświetlenie to od lat włączano w godzinach wieczornych, a następnie wyłączano o poranku, przez co jazda nocą miała być łatwiejsza. Teraz jednak Belgowie zmodernizowali swoje latarnie, przy okazji podejmując decyzję o zmianie charakteru ich działania.

W następstwie tej modernizacji, belgijskie latarnie świecą diodami LED. Oczywiście pozwala to oszczędzić mnóstwo prądu oraz zmniejszyć ilość prac eksploatacyjnych. Belgowie doszli więc do wnioski, że będzie ich teraz stać na oświetlanie dróg przez okrągłą dobę, co może się przydać na przykład w czasie mgły. Jednocześnie koszty takiego całodobowego oświetlania z LED-ów i tak będą niższe, niż uruchamianie lamp starego typu wyłącznie na noc.

Te oświetleniowe zmiany zaczną być realizowane od przyszłego roku. Najpierw przez okrągłą dobę aktywne będzie oświetlenie obwodnic Antwerpii oraz Brukseli, a następnie powinny do tego dołączyć także inne drogi.