transfactor3665
Opublikowane 6 Październik, 2017

Oświetlenie autostrad będzie działało także za dnia – Belgowie przestaną wyłączać swoje latarnie

scania_belgia

Za sprawą swoich sześciu parlamentów oraz sześciu rządów jednocześnie, Belgia jest krajem bardzo trudnym do zrozumienia. Teraz zaś mamy kolejny dowód na to, że belgijskie decyzje mogą bardzo dziwić. Już od przyszłego roku tamtejsze autostrady będą bowiem oświetlane także za dnia.

Belgia słynie z autostrad gęsto obstawionych latarniami. Oświetlenie to od lat włączano w godzinach wieczornych, a następnie wyłączano o poranku, przez co jazda nocą miała być łatwiejsza. Teraz jednak Belgowie zmodernizowali swoje latarnie, przy okazji podejmując decyzję o zmianie charakteru ich działania.

W następstwie tej modernizacji, belgijskie latarnie świecą diodami LED. Oczywiście pozwala to oszczędzić mnóstwo prądu oraz zmniejszyć ilość prac eksploatacyjnych. Belgowie doszli więc do wnioski, że będzie ich teraz stać na oświetlanie dróg przez okrągłą dobę, co może się przydać na przykład w czasie mgły. Jednocześnie koszty takiego całodobowego oświetlania z LED-ów i tak będą niższe, niż uruchamianie lamp starego typu wyłącznie na noc.

Te oświetleniowe zmiany zaczną być realizowane od przyszłego roku. Najpierw przez okrągłą dobę aktywne będzie oświetlenie obwodnic Antwerpii oraz Brukseli, a następnie powinny do tego dołączyć także inne drogi.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 13 komentarzy

 1. Misza napisał(a):

  No i prawidłowo ekologia first time. A za wyłączone silniki w dzien w truckach przy upalach karac. Ekologia

 2. Nowy napisał(a):

  Niby z tego słyną ale inaczej wygląda to w praktyce…. jeżdżę codziennie w nocy po Belgii i to nie jest prawdą że wszystkie autostrady są oświetlone w nocy…. latarnie są ale wyłączone…włączone mają, ale to tylko przy większych miastach lub zjazdach bardziej używanych… Antwerpia Bruksela Tournhout Mechelen czy Gent a tak to ciemno jak w Niemczech czy Holandii. Może reszta też świeci ale na pewno nie po północy. Także nius że Belgia w nocy się świeci wsadziłbym między bajki. Pozdrawiam

  • dabo napisał(a):

   Kolego swieci sie najbardziej w Europie – i to stwierdzomy fakt i tak chyba autor glowkowal w tym artykule, a to ze masz racje, wogole nie podlega dyskusji, no chyba ze przed polnoca inaczej 😉 pozdro

 3. koko napisał(a):

  Niech żyje ekologia. Ciekawie to będzie wyglądać w lecie w pełnym słońcu doświetlanie autostrad.

 4. Arleck napisał(a):

  Jest takie pojęcie jak zanieczyszczenie światłem

 5. Tolu8 napisał(a):

  A wyłączając Led w dzień zaoszczędzili by jeszcze więcej…

 6. helou napisał(a):

  Nowy jak zaczynalem 20 lat temu kariere za fajera to w Belgi wszystkie autostrady w nocy byly oswietlone.

 7. Diabeł napisał(a):

  Te belgijskie debile mogliby tego swojego ciula na drogi zmienić i naprawić cały ten system poboru opłat. Ale oni wolą kary jebać, są bardziej dochodowe jak zapłata za te dziury i ształy w Antwerpii.

 8. rs7 napisał(a):

  Belgowie, zaraz po Francuzach to najglupszy naród w europie. Na trzecim miejscu wzgledem glupoty bym uplasowal Anglikow! Podium juz jest, nastepne miejsca nie sa wazne!

 9. Kierowca napisał(a):

  W Belgii do 2015 lub 16 autostrady oświetlali Niemcy, w ramach reparacji wojennych. A teraz w nocy tylko na zjazdach i to też nie zawsze się świeci.

 10. ters7 napisał(a):

  Tyś chyba z Niemcami nie miał do czynienia. Biją na łeb wszystkie nacje, które wymieniłeś.

 11. Elementarny napisał(a):

  tak potwierdzam do 2015 lub 16 za swiatło w BE płacili Niemcy

Odpowiedz