Osoby niesłyszące za kierownicami ciężarówek – zmiana przepisów jest coraz bardziej prawdopodobna

man_tgl_prawo_jazdy_tarnow

Po pozytywnej decyzji wydanej przez komisję ustawodawczą, parlament będzie kontynuował prace nad zmianą przepisów dla niesłyszących kierowców. W jej ramach osoby pozbawione słuchu lub też mające słuch wyjątkowo słaby mają otrzymać prawo do kierowania ciężarówkami.

Dzisiaj osoba niesłysząca może uzyskać w Polsce jedynie prawo jazdy na samochody osobowe. W wielu innych krajach sprawa wygląda jednak inaczej. Dla przykładu, niesłyszących kierowców ciężarówek spotkamy na przykład w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii. I dlatego też chce się zmienić przepisy także w Polsce. Ponadto, oprócz samej możliwości robienia prawa jazdy kategorii C, na egzaminach mają się pojawić darmowi tłumacze języka migowego. Dzięki temu dostęp do uprawnień ma być łatwiejszy oraz tańszy.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnych Kierowcom już wyraża swój entuzjazm, twierdząc, że osoby niesłyszące bez problemu odnajdą się w kabinach ciężarówek. Jak można przeczytać na łamach „Interii”, organizacja przeprowadziła pewne testy, które potwierdziły brak przeciwwskazań. Zwraca się też uwagę na urządzenia, które wizualnie ostrzegają osoby niesłyszące przed sygnałami pojazdów uprzywilejowanych.

Niemiecki reportaż o niesłyszącym kierowcy zamieszczał poniżej:

Niemiecki reportaż o niesłyszącym kierowcy, wożącym na co dzień materiały budowlane