Osiem krajów nie wystawia kar za stare tachografy – unijny wyjątek do 28 lutego

31 grudnia 2024 roku upływał termin wymiany tachografów w używanych ciężarówkach jeżdżących w unijnym transporcie międzynarodowym. Tuż przed wprowadzeniem tej zmiany Komisja Europejska zgodziła się jednak na wyjątek, w postaci dwumiesięcznego okresu przejściowego, pozwalającego krajom odstąpić od wystawiania kar za jazdę ze starym tachografem. I tutaj też sprawy mocno się skomplikowały, jako że Komisja dosłownie pozwoliła na ten wyjątek, ale w żaden sposób go nie narzuciła.

Co to oznacza w praktyce? Poszczególne kraje unijne mogą zastosować się do tego wyjątku, przez dwa miesiące nie wystawiając kar, ale też mogą zupełnie ten wyjątek zignorować, trzymając się pierwotnego terminu i wystawiając kary od 1 stycznia. To natomiast wprowadza nas w biurokratyczny bałagan, wymagający sprawdzania zasad obowiązujących w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.

Próbę odnalezienia się w tym bałaganie podjęła rumuńska organizacja przewoźników UNTRR, na bieżąco aktualizując listę krajów, które skorzystały z wyjątku i aż do 28 lutego nie będą karały za korzystanie ze starego tachografu. Jak na razie na tej liście pojawiło się siedem pozycji, mianowicie: Włochy, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Szwajcaria, Luksemburg, Grecja oraz Bułgaria (stan na 08.01.2025). Dla wyjaśnienia od razu dodam, że Szwajcaria widnieje na liście, wszak w kwestii tachografów kraj ten postanowił w pełni stosować się do zasad Unii Europejskiej (podobnie jak Norwegia i Wielka Brytania, ale te na razie wyjątku nie uznały).

Potwierdzenia dla powyższej listy można znaleźć na oficjalnej stronie organizacji UNTRR, dostępnej pod tym linkiem. W tym samym miejscu powinny się też pojawiać ewentualne aktualizacje, jeśli do wyjątku zastosują się kolejne kraje. Zalecam więc regularne sprawdzenie, czy przy komunikacie UNTRR nie pojawiła się nowa pozycja, opatrzona świeższą datą niż 08.01.2025.