Oś z napędem elektrycznym montowana pod naczepą – sposób na nawet 25 proc. niższe spalanie

naczepa_adgero_ultraboost

Francuska firma Adgero jakiś czas temu zaprezentowała system, który ma ograniczać zużycie paliwa ciężarówek o nawet 25 proc. Co natomiast najciekawsze, system ten ma nadawać się do montażu w samochodach używanych, mając przy tym podobno całkiem znośną cenę.

Wynalazek firmy Adgero nazywa się UltraBoost i bazuje na osi wzbogaconej o napęd elektryczny. Oś tę można zamontować zarówno pod naczepą, jak i pod ciężarówką z zabudową, natomiast jej działanie wyczujemy przede wszystkim na wzniesieniach lub w terenie zabudowanym. Kiedy ciężarówka będzie toczyła się w dół lub zacznie hamować, UltraBoost będzie odzyskiwał z tego energię i kumulował ją w niewielkich, ale jednocześnie mających potężną pojemność ultrakondensatorach. Kiedy natomiast ciężarówka będzie musiała wjechać na wzniesienie, tudzież po prostu będzie ruszała z miejsca, te grafenowe ultrakondensatory mają przekazać prąd do silnika elektrycznego i za pośrednictwem dodatkowej osi odciążyć silnik spalinowy.

Brzmi to naprawdę ciekawie, lecz pozostaje pytanie, czy UltraBoost faktycznie trafi do użytku. No cóż, na dobrą sprawę to już trafił jako że francuskie rozwiązanie testowane jest właśnie w Wielkiej Brytanii, między innymi przez przewoźnika zajmującego się transportem dystrybucyjnym na terenie Londynu. Ponadto mówi się o wprowadzeniu go do użytku także w Australii.

Na zdjęciu: testowa naczepa wyposażona na środkowej osi w system UltraBoost