Opony do samochodów ciężarowych – jak wybrać odpowiednie ogumienie?

Publikacja na zamówienie

Z roku na rok na polskich drogach przybywa samochodów ciężarowych oraz dostawczych. Pojazdy tego typu poddawane są ogromnej eksploatacji, a także znacznym obciążeniom. Muszą one zapewnić także jak największe bezpieczeństwo przewożonych towarów, a co najważniejsze kierowcy. Jakimi parametrami powinniśmy się kierować przy wyborze opon do auta ciężarowego? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowe wymogi dotyczące opon dla samochodów ciężarowych

Przy wyborze nowych opon ciężarowych niezwykle istotną kwestią jest przestrzeganie kilku parametrów, które zapewniają, że zarówno przewożony towar, jak i kierowca są bezpieczni podczas podróżowania. Opony ciężarowe narażone są na oddziaływanie wysokiego nacisku, dlatego niezwykle ważne jest, by ogumienie  było wzmocnione. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na maksymalne dopuszczalne obciążenie, czyli indeks nośności. Dla samochodu dostawczego powinien on wynosić minimum 500 kilogramów.

Kolejną, niezwykle istotną kwestią podczas wyboru opon ciężarowych będzie zwrócenie uwagi na to, czy dany model posiada oznaczenie „C”. Litera ta oznacza, że ogumienie charakteryzuje się wzmocnionymi bokami, dzięki czemu może być wykorzystywana przy przewożeniu towaru. Standardem zarówno w przypadku opon do samochodów ciężarowych, jak i osobowych jest budowa radialna. 

O ile w przypadku opon ciężarowych typu solówka, tandem czy zestaw nie występuje problem wykorzystania przez użytkowników nieodpowiednich opon przeznaczonych dla osobówek, o tyle niestety wśród właścicieli dostawczaków – tych mniejszych, o masie całkowitej do 3,5-tony, jak i powyżej – jest to dosyć powszechną praktyką. W Mercedesie Sprinter, Renault Master czy Iveco Daily wykorzystywane są takie same rozmiary, jak w wielu SUV-ach i terenówkach. Powinniśmy jednak pamiętać, że sposób użytkowania pojazdów osobowych jest całkowicie inny. Opony do aut ciężarowych poza wzmocnieniami różnią się również użytą mieszanką gumy, która jest nieco twardsza. Ma to zapewnić zabezpieczenie przed rozdarciem np. po najechaniu na ostry kamień czy krawężnik.

Opony do zestawu – o czym pamiętać?

Kupując opony do 40-tonowego zestawu, składającego się z ciągnika siodłowego oraz naczepy, powinniśmy pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem, nie możemy stosować takich samych modeli na osi prowadzącej, napędowej oraz na naczepie. Na przedniej osi ciągnika siodłowego bieżnik opony do ciężarówki powinien być nieco agresywniejszy, a jednocześnie opływowy, by móc zapewnić zestawowi przyczepność w każdych warunkach i móc poradzić sobie ze zjawiskiem aquaplaningu. Na tylnej osi (lub osiach, w zależności od modelu ciągnika siodłowego) powinniśmy zastosować oponę ciężarową z grubym „mięchem”, czyli bieżnikiem. Pamiętajmy, że to właśnie tył odpowiada za przeniesienie napędu w ciężarówce.

Opona dla tira musi charakteryzować się maksymalną przyczepnością, by poradzić sobie z ruszeniem nawet w najmniej sprzyjających warunkach. W ciężarówkach powszechnie stosuje się opony wielosezonowe, więc ogumienie musi być najwyższej jakości. Jedynie firmy transportowe przewożące towary do krajów skandynawskich decydują się na zakup dedykowanych opon zimowych. Z kolei opony do naczepy muszą być dostosowane do ciężaru ładunków przewożonych przez wiele lat. 

Opony ciężarowe do innego rodzaju pojazdów

Ciężarówki to nie tylko długodystansowe, 40-tonowe zestawy. To również auta dystrybucyjne i budowlane. Ogumienie do pierwszego rodzaju pojazdów, przystosowane jest do jazdy miejskiej. Opony są nieco mocniejsze i głośniejsze od ogumienia do tirów, a mieszanka użytej gumy odporna jest na ścieranie związane z częstym ruszaniem w ruchu miejskim. Opony do ciężarówek budowlanych muszą się z kolei charakteryzować znacznie agresywniejszym bieżnikiem, który umożliwi kierowcy łatwiejsze pokonywanie błota, piachu czy nieodśnieżonej drogi. 

Jak odpowiednio dobrać opony do ciężarówki?

Kiedy zapadła już decyzja o zakupie nowych opon ciężarowych, pierwszym krokiem do ich odpowiedniego dobrania powinno być ustalenie parametrów technicznych. W tym przypadku, kwestie, jakie należy uwzględnić to:

  • odpowiednie dobranie i dopasowanie opony do danego typu pojazdu
  • właściwy dobór rozmiaru opony ciężarowej
  • dopasowanie indeksu nośności opony
  • dopasowanie indeksu prędkości opony

Jeśli ustaliliśmy już powyższe parametry, to na drodze do dopasowania opon do ciężarówki stoi przed nami jeszcze jedno ważne zadanie. Mianowicie, musimy wziąć pod uwagę przeznaczenie ogumienia, warunkowane konkretną osią pojazdu. Wówczas mamy do wyboru opony przeznaczone na:

  • oś prowadzącą – inaczej nazywaną osią kierowaną, opony te są oznaczone symbolami „F” lub „S”. Ogumienie to jest przystosowane do zmiennej geometrii i nacisków w trakcie jazdy.
  • oś napędową – nazywaną osią sterującą lub pędną. Opony dla niej są oznaczone literą „D”, a ich cechą charakterystyczną jest brak podłużnych rowków w bieżniku, zastąpionych kostką. 
  • oś wleczoną – są to opony naczepowe, które znajdziemy pod oznaczeniem „T”.
  • oś uniwersalną – oznaczoną literą „Z”. To opony przeznaczone na wszystkie osie.

Dobieramy opony ciężarowe – jak czytać oznaczenia rozmiaru?

Wiemy już co wolno, a co jest kategorycznie zabronione podczas doboru opon do samochodów ciężarowych. Wiemy także, jak odpowiednio odczytać oznaczenia, mówiące nam o tym, na którą oś pojazdu dana opona jest przeznaczona. Do omówienia pozostała więc jedna – ostatnia kwestia, która pomoże wybrać odpowiednie opony do ciężarówki.

Parametry techniczne opon mają ogromny wpływ na prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie pojazdu. Dlatego też ostatnim elementem, który wymaga większego sprecyzowania w trakcie wyboru opon, jest ich rozmiar. Należy wiedzieć, że zapisywany jest on jako kombinacja cyfr i znaków. Posłużmy się tu przykładem, biorąc pod uwagę jedno z popularniejszych oznaczeń. Na oponie możemy zauważyć oznaczenie 210/80 R18.5 125/123M. Jak prawidłowo odczytać taki zapis?. Oto krótka instrukcja:

  • pierwsza z wartości, czyli według przykładu 210 – określa szerokość opony w milimetrach;
  • druga z wartości, fachowo jest nazywana profilem opony – innymi słowy jest to stosunek pomiędzy jej wysokością a szerokością. W naszym przykładzie jest to 80, czyli należy to odczytać jako 80% z 210 mm;
  • kolejnym oznaczeniem jest litera „R”, ale może być to także litera „D”. „R” wskazuje na ogumienie radialne, a „D” na diagonalne;
  • wartość zapisana po literowym oznaczeniu rodzaju ogumienia, to średnica felgi, na którą należy zamontować oponę, w tym wypadku jest to 18,5;
  • następnie widzimy 125/123. Jest to nic innego jak indeks nośności opon ciężarowych – mówiąc prościej, jest to maksymalne obciążenie, które opona może wytrzymać, w momencie, kiedy pojazd porusza się z maksymalną, dozwoloną prędkością. Zauważmy, że w przypadku samochodów osobowych podaje się tylko jedną wartość. W tym przypadku pierwsza liczba, czyli 125 jest przeznaczona dla osi pojedynczych, a druga stosowana jest w przypadku osi bliźniaczych;
  • ostatnim symbolem jest litera M – określa ona maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się maksymalnie obciążony samochód ciężarowy. Litera M w tym wypadku oznacza 130 km/h.

Opony ciężarowe – kiedy należy je wymienić? 

Opony w samochodzie ciężarowym są bardzo ważne i mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo, dlatego należy je wymienić wtedy, kiedy grubość ich bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm. Jest to regulowane prawnie i dotyczy wszystkich pojazdów. Kolejną sytuacją jest wymiana po okresie 5-6 lat, która jest zalecana przez producentów. Ogumienie w samochodzie tego typu nie powinno mieć więcej niż 10 lat. Kiedy samochód pochodzi z rynku wtórnego i nie wiemy dokładnie, w jakim stanie są jego opony – lepiej zmienić je na nowe. Najlepiej wybierać opony ciężarowe wysokiej jakości, które pochodzą od renomowanych producentów.