Opony Continental wykonane z mniszka lekarskiego, a także kilka informacji o naszym rynku ogumienia

opona_z_mniszka_lekarskiego_mleczy_continental

Spędziłem wczoraj pięć godzin w pociągu, aby udać się na dwie godziny do Warszawy i wcale tego nie żałuję, a do tego powyżej wrzucam zdjęcie koła rodem z samochodu osobowego. Czy to znaczy że oszalałem? Nic bardziej mylnego. Tak się bowiem składa, że w ten piękny, marcowy dzień miałem możliwość zobaczyć oponę wykonaną częściowo z mniszka lekarskiego, czyli rośliny popularnie zwanej „mleczem”, czy też „dmuchawcem”. Taką oponę stworzyła firma Continental, która zapowiada, że już wkrótce możemy spodziewać się tego typu ogumienia w masowej produkcji, w tym także w wersjach dla pojazdów użytkowych.

Zacznijmy od faktu, że kauczuk naturalny to wyjątkowy surowiec i jeden z najważniejszych składników opony samochodowej. W oponach do samochodów osobowych stanowi od 10 do 30 procent, a jego udział w oponach do pojazdów użytkowych wzrasta obecnie nawet do 40 procent. I co ważne, właściwości kauczuku naturalnego nie da się przy tym całkowicie zastąpić kauczukiem syntetycznym uzyskiwanym z ropy naftowej, dlatego też dostęp do tego naturalnego surowca ma dla producentów ogromne tak duże znaczenie. Niestety jednak kauczuk naturalny jest pozyskiwany niemal wyłącznie z kauczukowców uprawianych jedynie w tzw. „pasie kauczukowym” wokół równika. Co więcej, kauczukowiec zaczyna wytwarzać lateks do produkcji kauczuku dopiero po około siedmiu latach, co w przeszłości doprowadzało nierzadko do nieprzewidywalnych wahań cen tego surowca. Do tego, aby zaspokoić popyt, w Azji, Afryce i Ameryce Południowej powstają ogromne uprawy kauczukowca zastępujące las pierwotny, z czego Matka Natura oczywiście nie jest szczególnie zadowolona.

Dlatego też Continental nawiązał współpracę z Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera, rozpoczynając badania nad uzyskaniem kauczuku naturalnego z korzeni mniszka lekarskiego. Badania te jak najbardziej zakończyły się sukcesem, bo otrzymany w ten sposób kauczuk podobno znakomicie wytrzymuje porównanie ze swoim tradycyjnym odpowiednikiem, a pod względem chemicznym jest wręcz identyczny z produktem kauczukowca. Co więcej, wykorzystywany przez Continental gatunek mniszka jest tak mało wymagający, że jego uprawa będzie możliwa na glebach uważanych dotąd za nieużytki. Opracowana w ten sposób technologia pozwoli więc na produkcję kauczuku chociażby w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki opon. I uprzedzę tutaj obawy – „mlecze”, o których tutaj mowa, podobno w żaden sposób nie będą modyfikowane genetycznie.

I właśnie taką oponę wyprodukowaną częściowo z „mleczy” możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu. Jest to jeden z prototypowych egzemplarzy, które będą teraz przez kilka lat poddawane testom na drogach.

mniszek_lekarski


Przy okazji pokazania tej super ekologicznej opony Continental zaprezentował też bardzo ciekawy wykład dotyczący polskiego i europejskiego rynku opon. Przygotowałem na jego bazie zestaw interesujących faktów. Czy wiesz, że…

…rok 2014 rozpoczął się w Polsce naprawdę rekordowym wzrostem sprzedaży opon do ciężarówek, w styczniu wynoszącym aż 39,8 procenta?

…pomimo tego początkowego wzrostu (wietrzenie parkingów Euro 5?), cały rok 2014 zakończył się spadkiem na poziomie 8,1 procenta, gdyż przez niemalże całą resztę roku sprzedaż opon była w Polsce na wyraźnym minusie?

…sprzedaż opon poszczególnego typu rozkłada się w Polsce niemalże po równo? W 2014 roku 34,4 procent opon trafiło na osie naczepowe, 36,3 proc. na oś prowadzącą, a 29,3 na oś napędową.

…sprzedaż opon na różne warunki wygląda u nas wyraźnie inaczej niż w całej Europie? W Polsce w 2014 roku opony autostradowe stanowiły 15,3 proc., regionalne 74,4 proc., budowlane 6,4 proc., miejskie 1,7 proc, a zimowe 1,2 proc. Tymczasem w całej Europie wyniki te wyniosły odpowiednio 13,5 proc., 67,9 proc., 12,1 proc. i 2,6 proc.

…sprzedaż opon zimowych do aut ciężarowych nie odnotowała w 2014 roku w Polsce wzrostu udziału w rynku, wynosząc 1,2 proc. także w roku 2013? Dla porównania, w całej Europie minimalny wzrost był widoczny, z 3,6 proc. w roku 2013, do 3,9 proc. w roku ubiegłym.

…do Polski trafia mnóstwo opon do samochodów ciężarowych, które importowane są z Chin? W 2013 roku wzrost ilości eksportu chińskich opon wyniósł 187 procent, a w roku 2014 było to już 517 procent! Dla porównania, w całej Europie było to odpowiednio 154 proc. oraz 238 proc.


I na koniec jeszcze kilka informacji dotyczących jeszcze samej firmy Continental. Na lata 2014/2015 koncern zaplanował odnowienie całej gamy opon szosowych dla samochodów ciężarowych i wprowadzenie ich trzeciej generacji. Pewnym wyjątkiem są opony zimowe w rozmiarze 22,5 cala, które zadebiutują w roku 2017, podczas gdy opon specjalistycznych i budowlanych można spodziewać się w roku 2016. Poza tym istotną aktualnością jest fakt, że wystartowała VI edycja Mistrzostw Polski Dzieci z Domów, których głównym sponsorem jest Continental. Finał zmagań odbędzie się 25 kwietnia na stadionie przy ulicy Obrońców Tobruku w Warszawie, a najlepsza drużyna już w czerwcu zawalczy o tytuł Mistrza Świata.