Ople Movano dla Ukrtransbezpieki – ukraiński odpowiednik ITD wybrał bardzo ciężkie konfiguracje

Opel Movano został wybrany na sztandarowy pojazd Ukrtransbezpieki, czyli ukraińskiego odpowiednika ITD. Do ukraińskich funkcjonariuszy trafić ma nawet 78 takich pojazdów, rozdzielonych między oddziały z poszczególnych obwodów. Ich zakup możliwy był dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Przed otrzymaniem nowych Opli, funkcjonariusze Ukrtransbezpieki korzystali głównie z aut osobowych oraz z prowizorycznie przygotowanych, dostawczych Gazelli. Teraz mają do dyspozycji profesjonalne busy kontrolne, podobne jak w przypadku naszego ITD, czy niemieckiego BAG. Choć trzeba też zaznaczyć, że ukraińskie samochody wyraźnie wyróżniają się na tle tych znanych z innych krajów.

Ukraińskie radiowozy są bowiem wyjątkowo duże. Ukrtransbezpieka wybrała Ople Movano w konfiguracji L4H2, czyli najdłuższej z możliwych. Samochody też podwójne tylne ogumienie oraz w tylny napęd. Jeśli więc połączymy to z dużą ilością wyposażenia, zabudowami oraz grupą funkcjonariuszy, w 3,5 tony masa raczej się nie zamknie. W końcu takie Movano L4H2 już jako zwykły „blaszak” nie ma nawet tony ładowności.

W parze dużą ilością wnętrza idzie też duża ilość przestrzeni. Tę zagospodarowano zabudowami biurowymi ukraińskiej produkcji i wypełniono zagranicznym wyposażeniem. Poza miejscami pracy inspektorów, na pokładzie mamy zestawy przenośnych wag dla samochodów ciężarowych, po cztery koła zapasowe na każdy radiowóz, czy komputery do kontroli czasu pracy. Te ostatnie wyposażone są w polskie oprogramowanie. Są też fotele ze składanymi siedziskami, liczne szafki oraz kasetki do przechowywania pieniędzy. Do tych ostatnich trafiają mandaty, wystawiane przez Ukrtransbezpiekę w Euro.

Poniższe zdjęcia Ukrtransbezpieki opublikowała na Facebooku: