Opłaty za państwowe autostrady będą dwukrotnie wyższe? Rząd rozszerzy system viaTOLL dla ciężarówek?

plan_budowy_drog_polska_do_2023_roku

Powyższa mapa była na początku ilustracją nadciągającego sukcesu, którym miało być pokrycie Polski do 2023 roku piękną siecią dróg ekspresowych i autostrad. Po jesiennych wyborach do parlamentu pokazywałem tę mapę po raz drugi, z komentarzem, że nowy rząd zaprzeczył możliwości zrealizowania widocznego na mapie planu za kwotę pieniędzy, gdyż nie będzie na to wystarczającej ilości pieniędzy. Teraz natomiast mapa ta wraca z informacją, że rząd rozważa podwyższenie opłat za drogi, aby zebrać w ten sposób choć część brakujących środków.

Informację tę opublikował „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się między innymi na opinie ekspertów. Opłaty za państwowe drogi mogą już wkrótce wzrosnąć nawet dwukrotnie, do poziomu, który obowiązywał przed skłonieniem Polski do obniżki cen przez Unię Europejską (rok 2012). Co jednak najważniejsze, zmiany te miałyby dotyczyć najprawdopodobniej tylko pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony, gdyż samochody ciężarowe nie zostały objęte wspomnianą obniżką sprzed czterech lat. Jeśli jednak macie samochód dostawczy, już w 2017 roku może się okazać, że za przejechanie nim na przykład z Łodzi do Konina zapłacie 19 złotych, a nie 9,90, jak ma to miejsce obecnie. A co z samochodami ciężarowymi, czy ich właściciele mogą spać spokojnie? Raczej tak, bo choć rząd może próbować maksymalnie rozszerzyć system viaTOLL, aby zwiększyć dochody z dróg, to i tak politycy będą tutaj mieli ograniczone możliwości, jako że dróg spełniających wymagania viaTOLL przybywa obecnie bardzo wolno.

Inna sprawa, że wyższe opłaty za autostrady dla lekkich aut i poszerzony viaTOLL nie będą w stanie przynieść szczególnie dużych środków. Na zrealizowanie wszystkich drogowych planów brakuje bowiem około… 91 miliardów złotych, zaś drogowe podwyżki mogłyby dać jakieś 2 proc. tej kwoty rocznie. Powoli trzeba się więc zacząć odzwyczajać od wspomnianej na wstępie mapy, gdyż jeśli rząd nie znajdzie jakimś cudem gigantycznych oszczędności, po prostu nie będzie szans na realizację całego projektu.

Więcej przeczytacie na stronie „Dziennika Gazety Prawnej” – TUTAJ.