OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 23 Luty, 2015

Opłaty na drogach gminnych trzy razy wyższe niż na autostradach – szalony pomysł już od 2016 roku w Belgii

belgia_oplaty_za_drogi_viapassMyślicie, że system viaTOLL jest dla przewoźników kosztowny? No cóż, jeśli porównacie go z opłatami drogowymi, które chcą wprowadzić Belgowie, nasze opłaty za drogi nagle zaczynają wydawać się naprawdę bardzo atrakcyjne.

Prawdopodobnie 1 stycznia 2016 roku Belgia dołączy do krajów, w których pobierane będą elektroniczne opłaty drogowe, co zapowiadałem już TUTAJ. Wszystko wskazuje na to, że będą to opłaty wyjątkowo interesujące, gdyż przygotowano dla nich nietypowy cennik. W odróżnieniu od tego, co mamy w Polsce, im wyższa będzie kategoria belgijskiej drogi, tym tańszy ma być przejazd. W efekcie za przejechanie ciężarówką jednego kilometra po autostradzie będzie trzeba zapłacić prawdopodobnie około 12 centów, po przejechaniu jednego kilometra po czymś w rodzaju drogi krajowej zapłacimy dwukrotnie tyle, 24 centy, natomiast jeden kilometr po drodze gminnej będzie kosztował aż 36 centów. Dlaczego tak? Belgowie chcą w ten sposób zniechęcić użytkowników ciężkich pojazdów do korzystania z tras niższej kategorii i zepchnąć cały ciężki ruch na autostrady. Co więcej, nadal nie ma pewności czy Belgowie wprowadzają dodatkowy cennik obowiązujący w godzinach szczytu, kiedy opłaty miałyby być jeszcze wyższe.

Wszystko to brzmi wręcz nieprawdopodobnie, a jednocześnie też bardzo drogo. Na belgijskim podejściu do opłat szczególnie mogą stracić firmy zajmujące się ciężką dystrybucją, których ciężarówki w wielu przypadkach nie zdołają dojechać na wszystkie miejsca rozładunku przy pomocy autostrad.

Powyższe informacje podała organizacja OTM (Organisatie van Traffic Managers)

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. WildS napisał(a):

  W końcu pierwszy dobry pomysł z Brukseli.
  Takie coś powinno być u nas od samego początku.
  Wprowadzili viatolla i wszystkie dziadtransy zamiast obwodnicą to jadą środkiem miasta, “starą drogą” albo wojewódzkimi patatajniami rozjeżdżając je jeszcze bardziej.
  Tam gdzie ciężarówki masowo omijają viatole dziurami, próbuje się wprowadzać tonaże. A nikt nie wpadł na oczywiste rozwiązanie – zrobić tańszy przejazd autostradą niż ludziom w wioskach pod domami. Oczywiście idealnie to do tego trzeba by mieć coś w stylu niemieckiego tolka z GPS a nie archaicznego viaboxa.

 2. scaniatop napisał(a):

  ale to od kwietnia

 3. Labon napisał(a):

  Mądry ci Belgowie.

 4. amigo74 napisał(a):

  WildS Londyn jest nie taką metropolią jak nasze wiochy i tam można wjechać o kazdej porze i niema problemu a u nas siedzą po poprawczaku w urzędach i mysla jak tu innym życie utrudnić.

 5. Rafj napisał(a):

  Czemu taki.stary post jeszcze tutaj wisi ludzi oglupia.?

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.