Opel Zafira bazuje teraz na aucie dostawczym – nowa generacja będzie odmianą Vivaro

Premiera pierwszej generacji Opla Zafira była ogromnym wydarzeniem. Samochód ten spopularyzował rewolucyjne rozwiązanie, jakim był trzeci rząd siedzeń chowany w podłodze bagażnika. Siedmioosobowe wnętrze udało się też zamknąć w bardzo kompaktowym nadwoziu, bazującym na platformie Opla Astry.

W nowym Oplu Zafira tradycje te zostaną jednak porzucone. Najwyraźniej chętnych na kompaktowe minivany już zabrakło, jako że wszyscy przesiedli się do crossoverów. Żeby natomiast nazwa „Zafira” się nie marnowała, przeszczepiono ją do branży samochodów dostawczych.

Tak powstał pojazd widoczny na zdjęciach, znany jako Opel Zafira Life. Jest to bliźniak Peugeota Travellera, Citroena SpaceTourera oraz Toyoty ProAce Verso. Dalsi bracia to natomiast wersje robocze tych modeli, czyli Peugeot Expert, Citroen Jumpy oraz Toyota ProAce.

Podobnie jak w samochodach wymienionych powyżej, oferta ma przewidywać trzy długości nadwozia. Najkrótsza z nich będzie mierzyła 4,60 metra, natomiast najdłuższa 5,30 metra. W środku znajdzie się miejsce na maksymalnie dziewięć osób, a napęd zapewnią silniki z francuskiej serii HDI.

Nowy Opel Zafira Life ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Będzie to samochód typowo do przewozu osób, ze stosunkowo bogatym, nastawionym na komfort wyposażeniem. Wśród jego potencjalnych konkurentów można zaś wymienić takie modele, jak Volkswagen Multivan, czy Ford Tourneo Custom.

Wkrótce ma też jednak zadebiutować wersja bardziej użytkowa. Otrzyma ona nazwę Opel Vivaro i pod względem wyposażenia oraz cen będzie typowym autem dostawczym średniej wielkości.