Opatentowane naczepy Ewals Cargo Care: firma otrzymała specjalne zezwolenie na przewóz opon

Jakoś rok temu informowałem, że firma Ewals Cargo Care złożyła ogromne zamówienie na 600 nowych naczep marek Krone oraz Schmitz, które miały zostać zbudowane według specjalnych wymagań. Co więcej, wymagania to na tyle wyjątkowe, że nowe naczepy zostały przez Ewals Cargo Care opatentowane, co tłumaczyłem w TYM artykule następującymi słowami:

Co takiego specjalnego ma w sobie Mega Huckepack XLS, że aż trzeba było ją opatentowywać? Tajemnica tkwi tutaj w świetnym przystosowaniu do legalnego przewożenia luźnych ładunków, takich jak na przykład opony. Jak powszechnie wiadomo, tego typu towar lubi oprzeć się o boki firanki, rozszerzając naczepę do nielegalnych rozmiarów, a także narażając cały pojazd i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Dlatego też w Mega Huckepack XLS między plandeką a ładunkiem znajduje się specjalna siatka zabezpieczająca transport. Rozwiązanie to docenił instytut TÜV, który objął Mega Huckepack XLS stosownym certyfikatem.

Dorzuciłem do tego też film prezentujący działanie tych specjalnych siatek:

Pozostaje jednak pytanie, czy ten cały patent oraz specjalne starania w ogóle się przydały? O jak najbardziej tak, na co mamy już piękny przykład. Dzięki nowym naczepom, Ewals Cargo Care otrzymał zezwolenie na przewożenie „firankami” opon także w transporcie intermodalnym, z wykorzystaniem pociągów. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że generalnie załadowanie wypełnionej oponami „firanki” na pociąg nie jest dozwolone, gdyż tego typu ładunek może poważnie rozszerzyć pojazd, doprowadzając do uszkodzenia elementów infrastruktury kolejowej, a także samych opon. Tymczasem w przypadku Mega Huckepack XLS problem ten nie występuje, co udowodniono stosownym testem – ładunek opon dostarczonych przez firmę Goodyear został załadowany na egzemplarz opisywanej powyżej naczepy, a następnie umieszczono go na wagonie pociągu jadącego z Luksemburga do Le Boulou na południu Francji. Całej sprawie prestiżu dodał fakt, że był to pierwszy tego tego typu ładunek przewożony w ramach transport intermodalnego w całej historii tego rozwiązania. I co? I faktycznie na całej trasie, pomimo nacisku opon na plandekę, cały pojazd nie uległ rozszerzeniu. W ten więc sposób Ewals Cargo Care otrzymało specjalne zezwolenie na wożenie opon także z wykorzystaniem kolei.

Poniżej zdjęcie takiej naczepy wyładowanej oponami:

ewals naczepa Mega Huckepack XLS przewoz opon