Opancerzona Tatra Phoenix 10×10 z mobilnym mostem i funkcją jazdy ukosem

Wojskowe ciężarówki z mobilnymi mostami to jedne z najbardziej imponujących pojazdów, jakie można zobaczyć na drogach. Najczęściej spotyka się w tej roli czteroosiowe podwozia z napędem 8×8, z uwagi na ich bardzo uniwersalny oraz wysoce mobilny charakter. Ciekawym przykładem jest też polski zestaw o nazwie MS-20 „Daglezja”, gdzie trzyosiowy ciągnik prowadzi naczepę z trzema napędzanymi osiami, zasilanymi poprzez układ hydrauliczny (przeczytacie o nim tutaj). Dzisiaj obejrzymy natomiast konfigurację z pięcioosiowym podwoziem, mającą właśnie swoją premierę na militarnych Eurosatory 2024 w Paryżu.

Most KNDS Leguan na gąsienicowym podwoziu:

Czeska Tatra postanowiła umieścić na ciężarowym podwoziu most niemieckiej marki KNDS, mogący stworzyć przęsło o długości do 26 metrów. To jedna z największych tego typu konstrukcji na świecie, zwykle montowana na gąsienicowych podwoziach, pochodzących z czołgów typu Leopard 2. By więc ciężarówka była w stanie zabrać na pokład takiego 11-tonowego kolosa, a jednocześnie mogła uzyskać przy tym odpowiednią mobilność w terenie, trzeba było sięgnąć po podwozie w układzie 10×10, wyposażone w aż pięć osi skrętnych oraz funkcję tak zwanego „psiego chodu”.

Most KNDS Leguan na podwoziu Tatry:

Tym pięcioosiowym podwoziem jest Tatra Phoenix drugiej, odchodzącej właśnie generacji (następcę dopiero co prezentowałem w tym artykule). Jej podwozie oparto na ramie rurowej oraz pięciu osiach napędowych z niezależnym zawieszeniem, które mogą działać w przeciwbieżny lub równoległy sposób. Ta druga opcja zapewnia właśnie tryb „psiego chodu”, a więc jazdę ukosem, ze wszystkimi kołami ustawionymi w tę samą stronę. Ponadto Tatra wykorzystała tutaj uproszczony silnik Euro 3, pochodzący z oferty DAF-a, a za typowo dafowską atrapą chłodnicy kryje się wojskowa, opancerzona kabina. To czeska konstrukcja opracowana przez firmę Tatra Defence Vehicle, poza kierownicą oraz kilkoma elementami deski rozdzielczej zupełnie nieprzypominająca miejsca pracy z ciężarówek cywilnych.

Zbliżenie na kabinę:

Wnętrze opancerzonej Tatry Phoenix: