Opancerzona Scania P250 8×2, służąca w Brazylii do przewozu elektroniki, leków, czy też papierosów

scania_opancerzona_esquadra

O tym, że kradzieże ładunków są w Brazylii na porządku dziennym, pisałem już w kwestii ciężarówek z firmy Prosegur. Pokazywałem wówczas (TUTAJ) kompletną ciekawostkę, w postaci opancerzonych ciągników siodłowych, jeżdżących przez Brazylię z naczepami pełnymi nie tylko typowych kosztowności, lecz także elektroniki, czy też papierosów, które u nas zostałyby załadowane do najzwyklejszej „firanki”. Teraz natomiast wrócimy do tego tematu, jako że Scania pochwaliła się w ostatnich dniach bardzo ciekawym zamówieniem. Jego przedmiotem były trzy ciężarówki typu P250, wyróżniające się zarówno kabiną i zabudową, jak i samym podwoziem.

Wszystkie trzy ciężarówki zamówiła brazylijska firma Esquadra, poszukująca opancerzonych pojazdów do przewozu większej ilości cennego ładunku. Oczywistą sprawą było, że takie opancerzenie sporo waży, więc aby osiągnąć ładowność na poziomie 14 ton, rozsądnie rozłożyć ciężar na osie, a jednocześnie zachować przestrzeń na 44 m3 ładunku, zdecydowano się na podwozie typu 8×2, nieczęsto spotykane w tej branży. Taka konstrukcja, mająca dwie pierwsze osie skrętne, osiągnęła DMC 29 ton, w tylnej części nadwozia znalazły się trzy rozdzielane przedziały ładunkowe, a z przodu załogowa kabina.

scania_p310_prosegur_opancerzona_kabina_1

Kabinę tę, podobnie jak całą ładownię, wykonała firma MIB Blindados. Jej inżynierowie specjalizują się w produkcji pojazdów opancerzonych i umieścili na tym bardzo długim podwoziu cały szereg specjalnych rozwiązań technicznych. Choć patrząc na samochód od przodu rozpoznamy scaniowską atrapę chłodnicy, po oryginalnej szoferce na dobrą sprawę nie ma tutaj śladu. W jej miejscu zamontowano w pełni opancerzoną konstrukcję dla czterech osób, wyposażoną w specjalne luki podłogowe, dające dostęp do silnika. Nie brakuje elektronicznych zamków wszystkich drzwi, rozbudowanych zabezpieczeń windy załadunkowej, pełnego monitoringu samochodu i jego otoczenia, czy też podwójnego systemu umożliwiającego zlokalizowanie pojazdu.

Jak podaje firma Esquadra, codziennym zadaniem tych maszyn będzie wożenie między innymi telefonów, komputerów, leków, papierosów oraz sprzętu audiowizualnego. Jeśli natomiast chodzi o zasadność stosowania aż tak dokładnych zabezpieczeń, to liczby mówią same za siebie. Tylko w 2014 roku Brazylijczycy odnotowali 17,5 tys. kradzieży ładunków, mając 42 proc. wzrostu względem roku 2010.

Zdjęcie wnętrza wykonano w innej brazylijskiej Scanii serii P, opisywanej TUTAJ.