Olej napędowy drożeje szybciej niż benzyna – historyczna zmiana i jej wyjaśnienie

Wzrost cen paliw prowadzi do coraz bardziej symbolicznych sytuacji. Tym razem jest to doniesienie z Holandii, gdzie po raz pierwszy od dziesiątek lat olej napędowy stal się droższy od benzyny bezołowiowej.

Holandia zawsze słynęła z wyjątkowo wysokich cen benzyny, o nawet kilkadziesiąt centów na litrze przewyższających ceny oleju napędowego. Dla przykładu, w 2021 roku średnio za benzynę płacono tam 1,815 euro, podczas gdy średnia cena oleju napędowego wynosiła 1,461 euro. Taka sytuacja wydawała się też ekonomicznie uzasadniona, wszak ciężki transport – będący jednym z motorów napędowych gospodarki – jeździ właśnie na oleju napędowym.

Po tej różnicy zostały jednak tylko wspomnienia. Dzisiejszy tydzień rozpoczął się od historycznej zmiany, ze średnimi cenami oleju napędowego przewyższającymi średnią cenę benzyny. Ten pierwszy kosztuje dzisiaj 2,190 euro, podczas gdy za benzynę trzeba zapłacić 2,189 euro. Jak też zapowiadają eksperci, taka sytuacja może utrzymać się przez dłuższy czas, a wszystko jest efektem bardzo szybkich podwyżek z ostatnich tygodni.

Dlaczego paliwo dla ciężarówek podrożało szybciej od benzyny? Wśród wyjaśnień ekspertów wymienia się między innymi fakt, że rosyjska ropa naftowa – której import został ograniczony – częściej była wykorzystywana właśnie do produkcji oleju napędowego niż benzyny. Drugą sprawą jest dodatkowe obniżenie akcyzy na benzynę, czego dokonał holenderski rząd. Zdecydowano się przy tym właśnie na to paliwo, jako że jest ono częściej używane przez osoby prywatne. Poza tym eksperci przyznają, że popyt na olej napędowy jest po prostu pewniejszy, jako że niezbędnie potrzebuje go przemysł oraz ciężki transport. A skoro popyt jest pewny, podnoszenie cen wiąże się z mniejszym ryzykiem pogorszenia sprzedaży. Innymi słowy, władze oraz koncerny podwyższają ceny właśnie przewoźnikom, gdyż znają ich uzależnienie od zakupów paliwa.