Okazał aż dwa fikcyjne prawa jazdy, a wpadł przez zbyt długie wyprzedzanie ciężarówką na autostradzie

Aż dwa fikcyjne prawa jazdy miał przy sobie kierowca ciężarówki, którego niemiecka policja zatrzymała w poniedziałek na autostradzie A7. Mężczyzna wpadł też z nietypowego powodu – policja ściągnęła go z drogi, aby wystawić karę za zbyt długie wyprzedzanie.

Patrol policji z Memmingen zainteresował się ciężarówką przez bardzo długi czas pozostającą na lewym pasie ruchu. Było to naturalnie związane z wyprzedzaniem, najwyraźniej przy bardzo małych różnicach prędkości. Kiedy natomiast ciężarówkę ściągnięto z drogi, kierowca okazał do kontroli zaskakujący dokument. Było to międzynarodowe prawo jazdy.

Jak wiadomo, posiadanie samego międzynarodowego prawa jazdy nie wystarczy. W parze z dokumentem międzynarodowym trzeba bowiem okazać dokument krajowy. Policja poprosiła więc o kolejne prawo jazdy, w odpowiedzi otrzymując bardzo podejrzany dokument, rzekomo wystawiony na Słowacji. Jakość jego wykonania była tak słaba, że policjanci niemal z marszu stwierdzili falsyfikat.

Po dokładnym sprawdzeniu praw jazdy oraz przesłuchaniu kierowcy, wszystko wyszło na jaw. Mężczyzna nigdy nie miał prawa jazdy na samochody ciężarowe, legalnie zdobywając jedynie kategorię B. Co więcej, nawet ta kategoria B została mu odebrana, już dwa lata temu, w 2016 roku. Żeby więc nadrobić „braki”, mężczyzna kupił fałszywe prawo jazdy na Słowacji, wydając na to kwotę 700 euro. Przy okazji zdecydował się też na zawodowe kategorie, a następnie przypieczętował wszystko międzynarodowym prawem jazdy wydanym we Włoszech. Za to ostatnie zapłacił 1500 euro, musząc przy tym zdać jedynie bardzo prosty egzamin.

Jakie spotkały go za to kary? Tego policja jeszcze nie podała, jako że sprawa najprawdopodobniej będzie miała swój finał w sądzie. Tymczasem po prowadzoną przez oszustwa ciężarówkę musiał przyjechać kierowca z rzeczywistymi uprawnieniami, mogący kontynuować trasę.

Co ciekawe, bohater policyjnego komunikatu został określony mianem „niemiecko-rosyjskiego kierowcy”. Można się więc domyślać, że był to Rosjanin na stałe osiadły w Niemczech. Uprzedzę też komentarze dotyczące powodu zatrzymania. W jakiej sytuacji można otrzymać mandat za zbyt długie wyprzedzanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie tutaj.