Ograniczniki prędkości w ciężarówkach – 15. rok dyskusji i argumenty dwóch stron

To już 15 lat od kiedy w Stanach Zjednoczonych dyskutuje się o ogranicznikach prędkości dla samochodów ciężarowych. Teraz rozmowy znowu wróciły, gdyż pojawił się kolejny pomysł ustawy, narzucającej ograniczniki na 65 lub 70 mph (104 lub 112 kmh). A że w europejskich realiach już tej dyskusji nie doświadczymy, postanowiłem przedstawić najnowsze argumenty obu stron.

Za ogranicznikami

Zwolennicy ograniczania prędkości mówią oczywiście o bezpieczeństwie. Podkreśla się, że w całym 2020 roku na amerykańskich autostradach zginęły aż 42 tys. osób. Współczynnik śmiertelności wzrósł o 24 procent, a główną przyczyną wypadków była właśnie prędkość. Żeby więc ten wzrost śmiertelności zatrzymać, samochodu muszą zostać spowolnione.

Do tego pojawia się temat innych kontynentów, w tym przede wszystkim Europy. U nas ograniczniki prędkości stosuje się już od połowy lat 90-tych, wprowadzając je stopniowo w 1994, 1995 oraz 1996 roku. I jak twierdzą amerykańscy zwolennicy tych urządzeń, w Europie ograniczniki jak najbardziej się sprawdziły.

Przeciwko ogranicznikom

Szczególnie ostre słowa przeciwko ogranicznikom padają ze strony organizacji OOIDA, reprezentującej małe firmy i kierowców-właścicieli. Mamy tutaj między innymi stwierdzenie, że zwolennicy ograniczania prędkości posługują się „nieudowodnionymi danymi”. Jeśli bowiem bezpieczeństwo na drogach ma zostać poprawione, prędkość wszystkich grup pojazdów trzeba zrównywać, a nie dodatkowo rozróżniać. Istnieją przy tym konkretne badania, według których spowolnienie ciężarówek względem aut osobowych jest wyjątkowo niebezpieczne.

Padła też wypowiedź, że ograniczników chcą wyłącznie największe floty na rynku, z dwóch konkretnych powodów. Po pierwsze, dzisiaj wielu kierowców opuszcza duże floty i przenosi się do małych firm, gdyż te pozwalają jeździć szybciej i zarabiać więcej. Po drugie, szybszy transport jest jedną z ostatnich przewag małych firm nad ogromnymi, wielotysięcznymi flotami. Gdy zaś prędkości wszystkich ciężarówek na drodze zostaną zrównane, rywalizować będzie można głównie kosztami, w czym duże firmy są bezkonkurencyjne.

Dodatkowe informacje na ten temat:

Dlaczego ciężarówki mają ograniczniki prędkości i od kiedy są one obowiązkowe?

Dlaczego ciężarówki nie powinny mieć ograniczników prędkości – argumenty i liczby