Odznaczenia dla kierowców ciężarówek za bezpieczną jazdę – jak to wygląda w Niemczech i w Polsce?

Niemiecka policja opublikowała apel do kierowców ciężarówek, zapraszając do zgłaszania się po nagrody za bezpieczną pracę w zawodzie. Jest to więc doskonała okazja, by przedstawić niemiecki system odznaczeń, mogący być wzorem do naśladowania.

Niemcy wręczają swoje nagrody już od 1952 roku, wyróżniając kierowców ciężarówek o co najmniej 10-letnim stażu. Im dłuższy będzie ten staż, tym wyższej klasy otrzymamy odznaczenie. Istotne też jest, by w ciągu wszystkich lat pracy nie odnotować żadnych poważnych problemów z prawem.

Chcąc otrzymać odznaczenie, nie możemy zostać prawnie skazani ani za załamanie przepisów ruchu drogowego, ani jakiegokolwiek innego prawa. Nie można się też znajdować w rejestrze osób ukaranych mandatami za wykroczenia drogowe.

Niemcy przyznają swoje odznaczenia co roku i robią to nie bez powodu. Jak twierdzą, wyróżnianie kierowców ciężarówek jest doskonałą formą promowania bezpieczeństwa na drodze. Posiadacze wyróżnień mogą bowiem stanowić przykład dla młodszych kierowców, a i sama możliwość otrzymania wyróżnienia działa mobilizująco. Jeśli natomiast chodzi o klasy odznaczeń, to wyglądają one następująco:

10 lat stażu w zawodzie: odznaczenie brązowe;
20 lat stażu w zawodzie: odznaczenie srebrne;
25 lat stażu w zawodzie: odznaczenie srebrne z dębowym wieńcem;
30 lat stażu w zawodzie: odznaczenie złote;
40 lat stażu w zawodzie: odznaczenie złote z dębowym wieńcem;
50 lat stażu w zawodzie: odznaczenie złote z liściem laurowym.

Przypomnę, że w czasach PRL-u w Polsce również funkcjonowały wyróżnienia tego typu. Były to zarówno odznaczenia „Wzorowy Kierowca” wykonane z metalu, jak i zakładowe dyplomy. Cały ten system zniknął jednak z prywatyzacją transportu.

Następnie, na początku bieżącej dekady, pojawił się pomysł by odznakę „Wzorowy Kierowca” przywrócić. Przygotowano nawet stosowną zmianę w przepisach, lecz niestety na tym się skończyło. Projekt nowej odznaki nie został opublikowany i nie otrzymał jej żaden kierowca.

Jedyne odznaczenia, które nadal się w Polsce wręcza, to medale międzynarodowej organizacji IRU. Jest to wyróżnienie bardzo prestiżowe, przeznaczone dla osób, które mają za sobą co najmniej 20 lat bezpiecznej pracy w zawodzie. Istnieje też jednak pewne poważne ograniczenie. Otóż żeby otrzymać taki medal, trzeba od co najmniej pięciu lat pracować u przewoźnika, który jest członkiem ZMPD. Wynika to z faktu, że ZMPD jest swoistym przedstawicielem organizacji IRU na nasz kraj.

Pełne wymagania dotyczące medali IRU można znaleźć tutaj. Dodam też, że w 2016 roku w Polsce przyznano 114 medali tego typu, w 2015 było ich 86, a jeszcze rok wcześniej 43.