Odrestaurowana kabina z początku lat 80-tych – DAF 3300 dla irlandzkiego dealera

Gdy do tuningowych warsztatów zajeżdża jakiś klasyk, zwykle jest to Scania serii 3, która otrzymuje współczesne dodatki. W tym przypadku było jednak zupełnie inaczej. Niderlandzki warsztat Noah’s Cabinterior, który na co dzień wypełnia ciężarówki pikowaną skórą, dotykowymi ekranami i ledowymi podświetleniem, miał doprowadzić wnętrze sprzed czterech dekad do całkowicie fabrycznego stanu. Otrzymał na to zlecenie od irlandzkiego dealera marki DAF, firmy Cork Truck Services

Omawiany samochód to DAF 3300. Zadebiutował on w 1982 roku, jako mocniejsza odmiana modelu 2800, wytwarzanego już od połowy lat 70-tych. Ciężarówka była przeznaczona głównie na trasy dalekobieżne, oferując 11,6-konny silnik diesla o mocy 330 KM. Do tej jednostki zwykle dokładano niezsynchronizowaną skrzynię biegów, produkowaną przez markę Eaton Fuller, a na tym wszystkim montowano najczęściej kabiny sypialne z płaskim dachem. Podwyższony wariant Space Cab co prawda pojawił się dwa lata po premierze, w 1984 roku, ale w początkowych latach produkcji był on rzadko spotykanym luksusem.

Ten odrestaurowany ostatnio egzemplarz dostał właśnie taką sypialnię z niskim dachem. Miał też kilka innych elementów charakterystycznych dla tej epoki, jak fotel kierowcy pozbawiony zagłówka (miało to chronić przed zaśnięciem w czasie jazdy), czy pozbawiona regulacji, niemal poziomo ustawiona kierownica. Ilość wskaźników oraz elementów sterujących była ograniczona do minimum, tunel środkowy obficie obudowano plastikiem , a bagaże kierowca musiał trzymać raczej w walizce, z racji braku zamykanych schowków. Takie walizki zwykle wsuwano pod dolne łóżko, gdzie znajdowało się nieco wolnej przestrzeni.

Wszystko to zostało pieczołowicie odnowione przez Noah’s Cabinterior, uwzględniając fabryczną kolorystykę i typowe dla epoki materiały. Dzięki temu, choć zdjęcia samochodu opublikowano ledwie tydzień temu, wnętrze wygląda jak przy premierze, przed 40 laty. Za to gdy spojrzymy na samochód z zewnętrz możemy znaleźć kilka zaskakujących elementów. Również i tutaj nie brakuje oryginalnych detali i kolorystyki z epoki, ale za to dziwią lusterka ze DAF-a LF45, czy w pełni współczesne wyposażenie przy ramie, na czele ze zbiornikiem paliwa, czy błotnikami. Wygląda to jakby ktoś szykował klasycznego DAF-a 3300 do normalnej pracy.

Pełna galeria na stronie Noah’s Cabinterior.

Kilka najciekawszych fotografii: