Odmłodzone Fuso Canter już czeka – 9-tonowe DMC i ekologiczne silniki są teraz w standardzie

Zagadka na dziś – który pojazd z gamy Daimler Trucks sprzedaje się najlepiej? Mercedes-Benz Actros? A może mniejsze Atego? Nic z tych rzeczy – z wynikiem 140 000 wyprodukowanych egzemplarzy liderem sprzedaży wewnątrz koncernu jest niepozorne Fuso Canter. Teraz natomiast do salonów wjedzie nowa generacja japońskiej ciężarówki, która ma powtórzyć ten sukces. Nowe wydanie ma być bezpieczniejsze, dostępne w większej liczbie wariantów, a także spełniać najnowsze normy emisji spalin.

Pod kabiną
W klasie pojazdów o DMC do 6 ton o klientów zawalczy Fuso Canter z silnikami spełniającymi normy Euro 5b+, natomiast w przypadku cięższych pojazdów oferowany jest Canter z motorami Euro 6. Podobnie jak dotychczas, są to 3-litrowe jednostki 4-cylindrowe, lecz po kilku modyfikacjach, które określa się nazwą Ecofficiency. Wymieniać można tutaj takie rzeczy, jak wyższe ciśnienie wtrysku, niskotarciowy olej silnikowy, elektromagnetyczne sprzęgło wentylatora, zoptymalizowany układ chłodzenia, system start-stop, nowe konfiguracje przełożeń osi, opony o obniżonych oporach toczenia oraz ograniczające tarcie zabiegi w konstrukcji manualnej skrzyni biegów. Efekt? Dzięki standardowemu pakietowi Ecofficiency Canter mają spalać o 9 proc. mniej paliwa od poprzednika, emitując o tyle samo mniej dwutlenku węgla.

Nie zmieniły się natomiast moce generowane przez poszczególne warianty, które prezentują się następująco:

  • 96 kW (130 KM) przy 3000-3500 obr./min, 300 Nm przy 1300-3050 obr./min
  • 110 kW (150 KM) przy 3500 obr./min, 370 Nm przy 1320-2840 obr./min
  • 129 kW (175 KM) przy 3500 obr./min, 430 Nm przy 1600-2860 obr./min

Przy okazji emisji CO2 warto także wyjaśnić w jaki sposób nowe Cantery spełniają normy emisji spalin. W przypadku wariantów Euro 5b+ mamy do czynienia z kombinacja układu recyrkulacji (EGR), katalizatora i filtra cząstek stałych. Nieco bardziej skomplikowaną architekturę mają zaś wersje o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 6,5 tony oraz modele 4×4 i Eco Hybrid: wyposażone są one w silniki BlueTec 6, technologię SCR z wtryskiem AdBlue i katalizator. Aby sprostać bardziej rygorystycznym wymogom Euro 6, pojemność filtra cząstek stałych oraz katalizatora SCR musiała zostać zwiększona.

Warianty
Gama Cantera na rocznik 2014 jest szersza niż dotychczas. Podczas gdy wcześniej kończyła się ona na wersjach o DMC 7,5 tony, obecnie na szczycie oferty plasują się wersje 9C15 i 9C18 o DMC 8,55 tony. Bez zabudowy nowy model ma ładowność wynoszącą niemal 6 ton, co ma czynić go nowym liderem w tej kategorii wagowej.

Największego Cantera standardowo wyposażono w zautomatyzowaną przekładnię dwusprzęgłową Duonic oraz szeroką kabinę C, a do wyboru są trzy rozstawy osi: 3400, 4300 oraz 4750 mm, przy czym ten ostatni dotyczy tylko mocniejszego modelu 9C18. Maksymalna długość nadwozia wynosi więc 7210 mm, a maksymalne obciążenie – dokładnie 5995 kg. Czy niewielkie z założenia Fuso Canter poradzi sobie z takimi wartościami? Daimler Trucks twierdzi że tak, za sprawą kilku modyfikacji – w aucie montowane będą inne sprężyny, wzmocniona przekładania oraz pedał hamulca o większym skoku.

Hybryda
Gamę modelową Cantera kompletuje wariant Eco Hybrid – ciężarówka z napędem hybrydowym, która zużywa nawet  23 proc. mniej paliwa niż model konwencjonalny. Auto jest droższe od standardowej wersji o 8500 euro netto, lecz Daimler obiecuje, że niskie spalanie jest w stanie zrekomensować to w ciągu kilku lat.

Eco Hybrid wyróżnia się oczywiście napędem. 3-litrowego diesla o mocy 150 KM połączono w nim z silnikiem elektrycznym o mocy 40 kW i momencie obrotowym wynoszącym 200 Nm. Energia do zasilania tego ostatniego pochodzi z akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 2 Ah i masie zaledwie 63,5 kg. Co ważne, na główne elementy baterii Fuso udziela 5-letniej gwarancji z możliwością przedłużenia o kolejne 5.

Podobno do hybrydy świetnie pasuje kolor różowy. Więcej na temat takiego wariantu kolorystycznego można przeczytać TUTAJ.

fuso_canter_2014_01 fuso_canter_2014_02

Bezpieczeństwo
Canter rocznik 2014 ma być bezpieczniejszy za sprawą układu ESP. Jest on od teraz standardowym wyposażeniem każdego ciężarowego Fuso oprócz wariantu 4×4. Jest jednak jedno ale – w przypadku Cantera 9C15 oraz 9C18 system ESP będzie seryjny dopiero od połowy br.

Nadwozia
Canter jest teraz dostępny także z dwoma rodzajami fabrycznych zabudów. Ich zdjęcia oraz krótki opis można zobaczyć TUTAJ.