Po 8 miesiącach czekania, ciężarówki opuściły parking przy osuniętej autostradzie

Powyżej: nagranie z usuwania ostatnich pojazdów

W nocy z 22 na 23 września 2023 roku, na terenie o powierzchni kilkunastu hektarów, pod szwedzką autostradą E6 osunęła się ziemia. Na szczęście żaden kierowca ciężarówki nie został przy tym ranny, ale spora grupa pauzujących zestawów została uwięziona na częściowo zarwanym parkingu. I jak się później okazało, na odbiór tych pojazdów trzeba było czekać wiele miesięcy.

Pierwsze pięć samochodów ciężarowych, stojących na stosunkowo łatwo dostępnym terenie, odholowano na początku kwietnia. Za to pozostała piątka, mająca poważniejsze uszkodzenia i zapchnięta jeden na drugi, czekała na ratunek aż do tego tygodnia, czyli właśnie przez osiem miesięcy. W celu ich uwolnienia konieczne było przeprowadzenie 12-godzinnej akcji z udziałem holowników, HDS-ów oraz ciężkiego sprzętu budowlanego. Choć, co ciekawe, część pojazdów zdołała opuścić teren o własnych siłach. Stąd tak bardzo symboliczny widok, jak DAF XF przejeżdżający przez teren katastrofy z częściowo zmiażdżonymi zbiornikami paliwa (na powyższym filmie).

Wszystkie usunięte z parkingu pojazdy trafiły na ten sam plac. Tam mają być podejmowane dalsze decyzje dotyczące ewentualnej naprawy lub transportu. Ponadto przewoźników czekają teraz rozmowy z ubezpieczycielami. Będzie to tym bardziej problematyczne, że na zniszczonym parkingu regularnie pojawiali się złodzieje, a wśród stojących od ośmiu miesięcy ładunków były między innymi ryby. Wszystko to zapowiada więc bardzo dotkliwe straty finansowe w zakresie naczep oraz ich zawartości.

Cały proces zajął aż osiem miesięcy, gdyż szwedzkie służby musiały zachować olbrzymią ostrożność. Zaczęło się to od przeprowadzenia rozległych badań geologicznych, a także zabezpieczenia terenu katastrofy. Po tym konieczne było ułożenie tymczasowych dróg do parkingu, wykonywanych z drewnianych pali. W międzyczasie udało się też ustalić prawdopodobne przyczyny katastrofy. Jak donoszą lokalne media, pojawienie się osuwiska było związane z ruchami gliny, dodatkowo potęgowanymi przez sąsiedztwo tak zwanych ruchomych piasków.

W chwili obecnej trwają już prace nad odbudową autostrady E6 pod miejscowością Stenungsund. Według nieoficjalnych doniesień, pierwsze samochody mogą wyjechać na nową jezdnię już w ciągu kilku najbliższych miesięcy.