Od sierpnia system 3/1 może być normą – Pakiet Mobilności zmierza do wejścia w życie

Aktualizacja, 09.06.2020: obowiązkowe zjazdy do kraju mają się jednak odbywać co osiem, a nie co cztery tygodnie.


Pakiet Mobilności jest już na ostatniej prostej do wejścia w życie. Właśnie spotkało go kolejne zatwierdzenie, tym razem ze strony Rady Unii Europejskiej do Spraw Ogólnych. A jeśli zatwierdzi go jeszcze Parlament Europejski, sprawa stanie się już przesądzona.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, to ostateczne zatwierdzenie może się wydarzyć w lipcu 2020 roku. Wtedy Pakiet zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym i rozpoczną się okresy przygotowawcze. W zależności od przepisów, mają one trwać od 20 dni do nawet kilku lat.

Już po 20 dniach, a więc prawdopodobnie w sierpniu tego roku, w życie mają wejść regulacje dotyczące odpoczynków. Mowa tutaj o zakazie 45-godzinnych odpoczynków w kabinach, zezwoleniu na odbywanie dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, a także o obowiązkowym powrocie pojazdu do kraju co cztery tygodnie.

Zauważcie też, że trzy powyższe zasady doskonale się łączą. Skoro ciężarówka będzie musiała regularnie jechać do kraju, a kierowca będzie mógł spędzić w kabinie dwa weekendy pod rząd, najbardziej oczywistym systemem pracy stanie się 3/1, z podmianami dokonywanymi w kraju.

Następnie, po 18 miesiącach, w życie mają wejść nowe ograniczenia dla kabotażu. Będzie to czterodniowy zakaz kabotażu po wykonaniu trzech tras tego typu. W tym samym czasie w życie mają też wejść regularnie dotyczące delegowania. Zgodnie z nimi kierowcy będą podlegali zagranicznym płacom minimalnym, lecz tylko w przypadku kabotażu oraz tak zwanych „przerzutów”.

Po 21 miesiącach od oficjalnego ogłoszenia, Pakiet Mobilności ma objąć lekki transport. Wprowadzi się wówczas licencje na przewozy już dla pojazdów o DMC powyżej 2,5 tony. Taka zmiana ma ułatwić kontrolę nad „busami”, między innymi w zakresie dostępu do poszczególnych rynków oraz reputacji przewoźników.

A jako ostatnie pojawią się zmiany dotyczące tachografów. W 2024 roku inteligentne tachografy – pozwalające na zdalną kontrolę i śledzące położenie pojazdu – mają trafić także do ciężarówek używanych. W 2026 roku obowiązek stosowania tachografów ma zostać rozszerzony na lekkie pojazdy, o DMC powyżej 2,5 tony.

Powyższa lista nie jest kompletna, omawiając tylko najważniejsze ze zmian.